Glinka kosmetyczna – dlaczego warto stosować glinki do twarzy?

Glinka kosmetyczna – dlaczego warto stosować glinki do twarzy?

Wspaniałe właściwości naturalnego minerału, jakim jest glinka kosmetyczna, doceniają zarówno kosmetolodzy, jak i dermatolodzy. To naturalny kosmetyk, który można dobrać do każdego typu cery, tworząc maseczki lub kąpiele pielęgnacyjne. Glinki do twarzy mają niebagatelny wpływ na skórę. Sprawdź, jakie są rodzaje glinek i dlaczego warto je stosować!

Glinka kosmetyczna, co to takiego?

Glinka kosmetyczna (kaolin) jest naturalnym minerałem ilastym (błotnym). Zbudowany z uwodnionych glinkokrzemianów minerał posiada ładunek ujemny, dzięki czemu przyciąga cząsteczki o ładunku dodatnim, które są obecne w substancjach toksycznych. Dzięki tym właściwościom glinka kosmetyczna posiada walory pochłaniające nadmiar sebum oraz produkty metabolizmu skóry. Ponadto glinki do twarzy są bogate w niezbędne mikroelementy oraz makroelementy, które są łatwo przyswajalne. Należą do nich między innymi wapń, fosfor, miedź, cynk, potas, magnez, żelazo, selen i wiele innych.

Glinka kosmetyczna wykazuje doskonałą absorpcję, przez co świetnie oczyszcza skórą, a dodatkowo ma właściwości antyseptyczne. Skóra po zastosowaniu glinki do twarzy staje się wygładzona, ujędrniona i wzbogacona o minerały, a martwe komórki naskórka skutecznie usunięte. Działanie glinki to także wyrównane pH w skórze oraz stymulacja głębszych warstw do naturalnej produkcji kolagenu.

Glinki wydobywane są z głębokich warstw gleby, z dna rozlewisk, jaskiń lub z popiołu wulkanicznego. Z uwagi na charakter pozyskiwania, glinki są wolne od zanieczyszczeń i bogate we właściwości, które są niezbędne w prawidłowej pielęgnacji skóry.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Glinki kosmetyczne zawierające w swoim składzie 95-98% związków aktywnych, należą do najlepszych jakościowo. Tego rodzaju kosmetyki wykorzystywane są w dobrych salonach kosmetycznych. Glinka kosmetyczna by była dobrej jakości, musi być wolna od konserwantów, substancji zapachowych czy innych związków, które mogą obniżyć jej skuteczność. Wybierając produkt, należy zwrócić więc na to uwagę. Co więcej, glinki dostępne są w różnych kolorach, a każdy z nich ma inne właściwości pielęgnacyjne.

Glinki do twarzy – rodzaje oraz właściwości

Jak już wspomnieliśmy, glinka kosmetyczna dostępna jest w kilku barwach. Kolor zależny jest od kompozycji minerałów, gdyż to właśnie jony pierwiastków nadają produktowi barwę oraz właściwości. Sprawdź, jakie są rodzaje glinki do twarzy i dobierz idealną do swoich potrzeb.

Glinka biała

Glinka biała jest najpopularniejszą wśród wszystkich. Znana jest również pod nazwą glinka porcelanowa bądź glinka chińska. Kolor zawdzięcza w głównej mierze pierwiastkowi, jakim jest glin, który dominuje w składzie glinki białej. Glinka biała jest jednak bardzo uboga w żelazo.

Ma delikatną konsystencję, wręcz jedwabistą i niezwykle lekką. Ponadto, ma właściwości kojące, ściągające, regenerujące, odżywcze i zabliźniające. Jest więc idealnym wyborem dla cery suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i dojrzałej.

Glinka biała ma również doskonałe właściwości pielęgnacyjne i łagodzące, dlatego też bardzo często wykorzystywana jest jako skład wielu kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci i niemowląt.

Warto jednak pamiętać, że glinka biała w zetknięciu się z metalowymi przedmiotami traci swoje drogocenne właściwości. Dlatego też do mieszania należy używać akcesoriów plastikowych lub drewnianych.

Glinka zielona

Glinka zielona jest bardzo bogata w jony żelaza dwuwartościowego (Fe2+), co przekłada się na jej zielony kolor. Należy do grupy mocnych mieszanek minerałów, a za sprawą dużego stężenia żelaza, jest idealna dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Glinka zielona ma właściwości antyseptyczne, poza tym eliminuje bakterie oraz hamuje proces ich namnażania. Na liście właściwości znajdziemy również dezynfekcję oraz przyspieszenie gojenia. To doskonały preparat do oczyszczenia cery oraz porów, który dodatkowo zmniejszy ilość wyprysków, stanów zapalnych, wydzielania sebum oraz poprawi napięcie skóry. Glinka kosmetyczna zielona jest często wykorzystywana w walce z egzemą czy łuszczycą. Glinki zielonej nie poleca się jednak osobom z cerą suchą i delikatną.

Glinka czerwona

Właściwości glinki czerwonej są w zasadzie bardzo zbliżone do właściwości glinki zielonej. Niemniej jednak jej działanie jest łagodniejsze niż działanie glinki zielonej.

Doskonale pochłania zanieczyszczenia skóry oraz nadmiar sebum. Jest więc dobrym wyborem w pielęgnacji cery tłustej. Różnicą jest to, że glinkę czerwoną, z uwagi na łagodniejsze działanie, można stosować również przy cerze wrażliwej czy naczynkowej.

Glinka czerwona dodatkowo uszczelnia oraz obkurcza naczynka krwionośne i zapobiega ich rozszerzaniu. Jest pomocna m.in. w leczeniu trądziku różowatego.

Glinka różowa

Glinka różowa, zwana również french clay pink to połączenie glinki białej i czerwonej w proporcjach 2:1. Stąd też jej delikatny, różowy kolor. Glinka różowa wytwarzana jest sztucznie, przez co zachowuje właściwości obydwu glinek. Jest więc idealna do pielęgnacji skóry delikatnej i wrażliwej, a nawet skłonnej do podrażnień czy alergii.

Glinka różowa może być stosowana przez osoby z cerą mieszaną oraz suchą. Po jej zastosowaniu cera wygląda na zdrowszą, jest ukojona oraz odprężona. Nadaje się więc także dla osób z wyglądem przemęczonej skóry.

Glinka żółta

Glinka żółta posiada w swoim składzie więcej tlenku żelaza niż glinka czerwona. Poza kolorem właściwości obu glinek niemalże niczym się nie różnią. Glinka żółta sprawdza się więc przy pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, dojrzałej oraz trądzikowej.

Glinka błękitna

Glinka błękitna inaczej zwana bentonitową posiada bardzo szeroką gamę zastosowań w kosmetyce. Jest idealna do cery tłustej, trądzikowej, a także dla osób cierpiących na egzemę czy łuszczycę.

Glinka błękitna ma szczególne właściwości pochłaniające nadmiar sebum, martwy naskórek czy wszelkie zabrudzenia. Dodatkowo jeszcze mineralizuje skórę, gdyż potrafi wnikać w głębokie warstwy naskórka, przez co pobudza również jego regenerację, poprawia krążenie oraz odżywia tkanki. Jest idealnym wyborem przy redukcji zmarszczek, a nawet cellulitu!

Czerwona glinka marokańska (glinka ghassoul)

Glinka ta posiada brązowo-czerwony kolor. Właściwości ma podobne jak glinka zielona czy czerwona. Doskonale absorbuje, przez co nadaje się do cery tłustej i trądzikowej. Co ciekawe, maseczki z glinki marokańskiej można również stosować jako pielęgnację na przetłuszczające się włosy!

Glinka z kanadyjskiego lodowca (canadian glacial clay)

Podobnie jak glinka biała działa bardzo łagodnie, dlatego też zalecana jest dla osób z cerą suchą. Sprawdza się jednak również na skórze trądzikowej. Doskonale nawadnia skórę oraz uzupełnia ją w przydatne mikroelementy, poprawiając krążenie krwi i wyrównując koloryt.

Glinka Multani Mitti (Fullers Earth)

Niezbyt popularna glinka z glinek osadowych, niezwykle bogatych w minerały o właściwościach silnie odtłuszczających. Pomocna w pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej. Dodatkowym jej atutem jest działanie rozjaśniające, dzięki czemu doskonale wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia przebarwienia.

Jak stosować glinki do twarzy?

Glinka kosmetyczna dostępna jest w postaci sypkiej. Należy ją rozprowadzić w wodzie, tworząc maseczkę. Osoby z suchą cerą wodę mogą zastąpić żółtkiem lub oliwą. Tak przygotowaną pastę można stosować zarówno miejscowo na wypryski oraz stany zapalne skóry, jak i w formie maseczki na całą twarz. Glinki do twarzy zmywa się za pomocą bawełnianej ściereczki lub naturalnej gąbki, lekko zmoczonej w letniej wodzie.

Glinka kosmetyczna sprawdza się również jako produkt do mycia twarzy, włosów, a nawet zębów. Można ją także dodawać do kąpieli.

Na co zwrócić uwagę kupując glinki do twarzy?

Podstawową sprawą jest oczywiście skład substancji aktywnych produktu. Jak już wspomnieliśmy, najlepsze glinki posiadają zawartość substancji aktywnych na poziomie 95%-98%. Kupując produkt, zwróć także uwagę na to, czy nie został on wzbogacony o substancje zapachowe, emulgatory, antyzbrylacze oraz inne substancje chemiczne. Mogą one obniżyć działanie kosmetyku.

Tanie glinki mogą budzić wątpliwości. Zwykle są bowiem zanieczyszczone. Nie sugeruj się więc ceną, a jakością produktu i kupuj tylko czyste glinki do twarzy. Jakość ma tutaj niebagatelne znaczenie. Nie zapomnij również dobrać koloru glinki do potrzeb oraz rodzaju swojej cery.

Glinka kosmetyczna jest naturalnym i co najważniejsze bardzo uniwersalnym kosmetykiem. Wykorzystywana jest w salonach kosmetycznych jako produkt wysokiej klasy. Dlatego warto podarować swojej skórze odrobinę luksusu!

Podobne artykuły