Z grzywką czy bez? Komu pasuje grzywka?

Z grzywką czy bez? Komu pasuje grzywka?

Nie ulega wątpliwości, że grzywka to element fryzury, który potrafi zdecydowanie odmienić nasz wizerunek. Często decydują się na nią panie, którym znudził się dotychczasowy wygląd i chcą czegoś nowego. Jednak czy fryzury z grzywką to dobre rozwiązanie dla wszystkich? Otóż nie. Źle dobrana grzywka może wręcz oszpecić naszą twarz, podkreślając jej niedoskonałości. Czasami wręcz powinnyśmy ich unikać. Kto może nosić grzywkę, a kiedy lepiej z niej zrezygnować? O tym w dalszej części artykułu.

Fryzury z grzywką – co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na cięcie?

Niemal każda kobieta przynajmniej raz w życiu zapragnęła fryzury z grzywką. I nic w tym dziwnego, gdyż grzywki skutecznie i zdecydowanie odmieniają fryzurę, a co za tym idzie nasz wygląd. Jednak nieprzemyślana grzywka może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego przed wizytą u fryzjera należy dokładnie przeanalizować czy tego typu zmiana będzie dla nas korzystna. Najważniejszą kwestią jest tu kształt twarzy i rodzaj włosów. Te dwa czynniki najczęściej decydują o posiadaniu i rodzaju grzywki. Nie każde włosy nadają się bowiem do takiej stylizacji, np. włosy kędzierzawe lub bardzo rzadkie nie będą się z nią dobrze komponować.

Decydując się na grzywkę, warto określić kształt naszej twarzy. Inne bowiem grzywki pasują do twarzy owalnej czy okrągłej, a inne do kwadratowej lub trójkątnej. Warto tu skorzystać z porad doświadczonego fryzjera bądź stylisty, który dobierze kształt grzywki do naszej urody.

Komu pasuje grzywka?

Grzywka, a kształt twarzy

Jak wiemy, każda fryzura powinna być dobrana do kształtu twarzy. Nieważne czy posiadamy włosy długie, półdługie, czy krótkie. Owal twarzy powinien mieć decydujący wpływ na dobór uczesania. Ta sama zasada dotyczy również doboru kształtu grzywki. O ile na kształt twarzy nie mamy wpływu, o tyle na grzywkę już tak.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

W zasadzie grzywka pasuje do każdego kształtu twarzy. Ważna jest tylko odpowiednia jej stylizacja w celu nadania właściwego kształtu. Posiadaczki twarzy owalnej mają to szczęście, że dobrze się ona komponuje z prawie każdym rodzajem grzywki. Dlatego można w tym wypadku trochę poszaleć. Doskonale będzie tu wyglądała zarówno grzywka półokrągła, prosta, jak i uczesana na bok.

Twarz okrągła – czy pasuje grzywka?

Nieco więcej kłopotu sprawia twarz okrągła. Tu grzywka powinna ją wyszczuplić i nieco wydłużyć. Dlatego panie o twarzy okrągłej powinny unikać grzywki prostej i ciężkiej, która optycznie poszerzy i uwydatni twarz. W tym przypadku doskonały efekt wyszczuplający osiągniemy dzięki lekko cieniowanej, przedłużonej grzywce układanej na bok lub z przedziałkiem pośrodku. Okalająca twarz grzywka pięknie ją wysmukli.

Twarz kwadratowa, a grzywka

Posiadaczki kwadratowej buzi powinny wybierać takie grzywki, które złagodzą ostre rysy. Niewskazane są tu proste i ciężkie kształty. Najlepiej sprawdzą się lekkie, postrzępione i asymetryczne grzywki, które dodadzą wizerunkowi lekkości i subtelności.

Grzywka przy twarzy trójkątnej

Twarz trójkątna charakteryzuje się szerokim czołem i wąską brodą. Dobierając odpowiednią grzywkę, można te proporcje wyrównać. Najlepszym wyborem będzie więc zarówno długa prosta grzywka, jak i asymetryczna zaczesana na bok.
Z grzywką czy bez – rodzaj włosów ma znaczenie

Fryzury z grzywką, pomimo że można dostosować do każdego kształtu twarzy, nie nadają się do wszystkich typów włosów. Mowa tu o włosach kręconych i cienkich. Jak wiadomo kędzierzawe czy kręcone kosmyki zazwyczaj trudno ujarzmić. I nie ma znaczenia czy są to włosy długie czy krótkie. Dlatego u posiadaczek tego typu fryzury grzywka niekoniecznie się sprawdzi. Wiadomo bowiem, że loczki czy fale na grzywce jeszcze trudniej okiełznać niż na całej długości włosów. Dlatego decydując się na grzywkę, należy liczyć się z koniecznością codziennej i uciążliwej stylizacji. Włosy kędzierzawe mają też to do siebie, że skręcają się pod wpływem wilgoci. Nawet idealnie wystylizowana grzywka w takich warunkach straci swój dotychczasowy wygląd.

Grzywka nie wygląda też dobrze na włosach cienkich i rzadkich. Do stworzenia grzywki potrzeba zebrać sporą ilość włosów, aby rezultat był zadowalający. Niekiedy potrzeba sięgnąć po nie aż na czubek głowy, co z kolei zmniejszy ich objętość na całej powierzchni głowy. Grzywka na cienkich włosach będzie się rozwiewała, więc w efekcie trudno będzie nad nią zapanować.

Grzywka czy nie – dostosuj fryzurę do stylu życia

Posiadanie fryzury z grzywką wiąże się z koniecznością codziennego układania kosmyków. To bardzo ważna, ale i czasochłonna czynność, na którą nie każda z pań może sobie pozwolić. Dlatego decydując się na tego typu uczesanie, warto przemyśleć, ile czasu możemy poświecić na poranną stylizację fryzury.

Kolejnym wartym przemyślenia aspektem jest nasza aktywność fizyczna. Ćwiczenia na siłowni, pływanie czy bieganie, narzucają konieczność spinania włosów. Wówczas grzywka może być nieco kłopotliwa. Poza tym utrzymanie efektownej grzywki na spoconym czole jest wręcz niemożliwe.

Przed podjęciem decyzji – z grzywką czy bez, weź pod uwagę również preferencje co do noszenia nakryć głowy. Jeśli preferujesz czapki, grzywka nie będzie dobrym pomysłem. O ile prosta grzywka wystająca spod czapki wygląda kusząco, o tyle wystylizowana, podkręcona czy zaczesana na bok, po zdjęciu nakrycia głowy straci swój urok i ładny wygląd.

Zalety i wady posiadania grzywki

Przeglądając różne fryzury grzywka pojawia się w większości z nich. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję o takiej stylizacji, sprawdźmy, jakie są wady i zalety jej posiadania.

Zalety grzywki

Niewątpliwą zaletą grzywki jest możliwość korygowania za jej pomocą kształtu twarzy. Odpowiednio dobrana grzywka potrafi zdziałać cuda. Dzięki niej wyszczuplimy zbyt okrągłą twarz, wyrównamy proporcje w wizerunku osób z kwadratową twarzą lub po prostu odmienimy dotychczasowy wygląd.

Za pomocą grzywki możemy również ukryć mankamenty cery. Trądzik na czole, nieestetyczne zmarszczki czy blizny skutecznie schowamy pod dobrze wystylizowanymi kosmykami.

Fryzury z grzywką to skuteczny sposób na odmłodzenie twarzy i to niewielkim kosztem. Bez drogich zabiegów upiększających możemy osiągnąć naprawdę niesamowite efekty. Grzywka dodaje lekkości, wdzięku i poprawia naszą urodę.

Wady grzywki

Posiadanie grzywki to również zmaganie się z pewnymi trudnościami. Pierwsza z nich dotyczy jej układania. Niekiedy pasma z trudem poddają się zabiegom stylizacyjnym lub ich efekt odbiega od oczekiwanego. Aby grzywka dobrze się prezentowała, należy ją często podcinać. Stąd też fryzury z grzywką wymuszają częstsze wizyty w salonie fryzjerskim. Pamiętajmy jednak, aby nie podcinać grzywki samodzielnie. Tylko odpowiednie cięcie wykonane rękami fachowca, zagwarantuje pożądany efekt.

Warto zaznaczyć, że grzywka u osób z tłustą cerą może się szybko przetłuszczać, co wpływa negatywnie na jej wygląd. To kolejna wada, która może skutecznie zniechęcić do jej posiadania.

Fryzury z grzywką chyba nigdy nie wyjdą z mody. I nic w tym dziwnego, gdyż dodają naszemu wizerunkowi świeżości i młodzieńczego wyglądu. A przecież o to chodzi, aby co jakiś czas zmieniać swój look i zaskakiwać otoczenie. Jednak decyzja o posiadaniu grzywki nie może być podyktowana tylko modą. Najważniejsze jest to, czy pasuje ona do nas samych. Warto indywidualnie przemyśleć tę kwestię.

Podobne artykuły