Fryzjer

Jak farbować włosy z odrostami? Zobacz nasz poradnik, jak farbować włosy krok po kroku!

Chcąc odmienić swój wygląd, najłatwiej zrobić to farbując włosy. Jest to łatwy oraz najszybszy sposób na odmianę swojego image’u. W tym wypadku nie chodzi o to, aby diametralnie zmienić kolor z ciemnego na jasny, albo z naturalnego na jakiś niecodzienny, ale bardzo często wystarczy kolor nieco stonować. Otrzymany efekt wiele zmieni w oczach nie tylko tej osoby, która to zrobi, ale także w oczach innych.

Gdzie farbować włosy

Zafarbować włosy można w niemalże każdym salonie fryzjerskim, ale można to też z powodzeniem zrobić we własnym domu. Jednakże, aby zrobić to poprawnie, należy się do tego przygotować i co najważniejsze należy posiąść elementarne umiejętności i wiedzieć jak malować włosy. Przed przystąpieniem do zabiegu farbowania włosów powinno się wziąć pod uwagę pewne zasady prawidłowego zabiegu. Farbowanie jest też niejako nieusuwalnym zabiegiem podobnie jak tatuaż z tą różnicą, że nieodpowiednio nawet zafarbowane włosy po jakimś czasie odrosną i będzie je można obciąć, co w przypadku tatuażu nie jest możliwe. Ale aby uniknąć tych nieprzyjemności, trzeba wziąć do siebie poniższe wskazówki.

Farbowanie włosów krok po kroku – jaki preparat zastosować

Dzisiaj fryzjerskie techniki koloryzacji włosów oferują środki do nadania koloru w formie nietrwałej, trwałej i półtrwałej.

Preparaty nadające nietrwały kolor tworzą na powierzchni włosów tylko cienką powłokę, która po kilku myciach zmywa się całkowicie, pozostawiając włosy w ich poprzednim kolorze.

Preparaty półtrwałe płytko wnikają w strukturę włosa, dlatego kolor jest w stanie utrzymać się kilka tygodni. W zasadzie mniej niż 2 miesiące, ale efekt jest wyraźniejszy.

Dłużej utrzymujący się efekt można uzyskać, stosując farbę, która działa wewnątrz włosa. Zawarty w niej amoniak znacznie rozchyla łuski włosa, a tym samym pozwala dostać się do jego wnętrza podstawie barwnika i jego utleniaczowi. Kiedy podstawa barwnika zostanie w środku włosa utleniona, powstaje trwalszy barwnik, który nadaje włosom ostatecznego koloru.

Farbowanie włosów krok po kroku – jaki kolor wybrać do włosów

Najprościej samemu stwierdzić, jaki kolor do nas pasuje. Jeśli weźmie się pod uwagę karnację skóry twarzy, kolor brwi, oczu i to czy kolor, który się podoba, pasuje do naszej osobowości i temperamentu, czyli do tych wszystkich cech, które nas określają. Kolor, jaki będzie pasował do danej osoby, można sprawdzić, przykładając pasemka z palet barw kolorów, które daje nam producent farb.

Podczas wybierania farby należy sprawdzić dokładnie jaki wyjściowy kolor otrzymamy, bo samemu nie jest łatwo stwierdzić czy kolor, jaki posiadamy, jest ciemnym kolorem blond, czy może jasnym brązem. Więc w tym wypadku najlepszym wyjściem jest poprosić fryzjera o radę. Ewentualnie sprawdzić jeszcze raz mając w ręku próbnik koloru należącego do farby, której zamierzamy użyć.

Farbowanie włosów męskich – przyciemnianie i rozjaśnianie

Mężczyźni również muszą korzystać z farb do nakładania na włosy i to z różnych powodów. Czasem chodzi im o nadanie ciemniejszego odcienia, a innym razem o rozjaśnienie włosów. Z kolei pojawiające się siwe włosy wymagają nawet pigmentacji z racji tego, że na siwych włosach farba gorzej się trzyma.

Farbowanie włosów męskich najczęściej jest stosowane w celu ich przyciemnienia. Podczas tego zabiegu na włosy musi zostać naniesiona farba z dużą dokładnością, aby przez nierównomierne jej nałożenie, nie było widocznych cieni na włosach, co mogłoby zepsuć cały efekt tego zabiegu. Jeżeli chce się przyciemnić włosy uprzednio rozjaśnione, najpierw należy nałożyć farbę na środek głowy i końcówki włosów, za to odrosty należy zostawić na koniec.

We własnym zakresie możliwe jest tylko nieznaczne przyciemnienie włosów. Jeżeli chcemy z blond włosów uzyskać kolor bardzo ciemny, wtedy najlepszym wyjściem jest udanie się do fryzjera. W domowych warunkach różne kolory farb nakładane na bardzo jasny kolor włosów mogą dać inne odcienie niż oczekiwane. Tak na przykład brąz nałożony na kolor blond może finalnie dać kolor zielonkawy, za to mahoniowy stać się może zbyt jaskrawy.

Co z rozjaśnianiem włosów?

Jeżeli ktoś zechce rozjaśnić włosy niewiele, co najwyżej o 2 lub 3 tony, wystarczy wtedy jaśniejsza farba. Oczekując większego rozjaśnienia, wtedy należy poszukać rozjaśniacza. Trzeba jednak z nim uważać, gdyż rozjaśniacz jest preparatem niebezpiecznym dla włosów i jego użytkowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nałożony na włosy rozjaśniacz całkowicie usuwa naturalny barwnik z włosów i pozostawia je bez żadnej ochrony przeciw czynnikom zewnętrznym.

Rozjaśniacz należy bardzo równomiernie nanosić na włosy i podnieść je grzebieniem, aby każdy włos miał swobodny dostęp do powietrza. Jeśli się tego nie zrobi, włosy będące bliżej powierzchni głowy i pozbawione powietrza będą bardziej rozjaśnione i zniszczone. Trzeba wiedzieć, że rozjaśniacze do włosów nie zmieniają koloru z ciemnego na jasny ot tak. Jeśli nakłada się go na bardzo ciemne włosy, raczej nie otrzyma się koloru blond a coś pomiędzy. Czasem wychodzą dość finezyjne barwy jak odcienie koloru czerwonego przechodzące w żółć. Wyjściem z tej sytuacji jest nałożenie farby lub szamponu, który nada oczekiwany kolor.

W sytuacji ciemnych włosów można je rozjaśniać w dwóch etapach. Po pierwszym rozjaśnieniu nałożyć należy zmywalny kolor, a po upływie około dwóch tygodni należy powtórzyć zabieg, ale z nałożeniem już trwałej farby. Taki sposób nieco oszczędzi włosy przed ich zniszczeniem i narazi je na mniejsze szkody.

Ostatecznie w przypadku chęci rozjaśniania włosów najlepiej wybrać się do salonu fryzjerskiego. Zwłaszcza gdy włosy były już wcześniej rozjaśniane, a aktualnie pojawiają się już odrosty.

Jak farbować włosy z odrostami?

Nie jest to trudne, wystarczy podzielić fryzurę na kilka części i odrosty farbować osobno nanosząc farbę bardzo dokładnie z użyciem pędzla.

Pamiętać trzeba, że szczególnego traktowania wymagają włosy zaczynające siwieć. Są one dosyć ciężkie w farbowaniu, dlatego w warunkach domowych ciężko je farbować. Zwłaszcza jeśli jest ich zbyt wiele. Wówczas najlepiej skorzystać z usług fachowca.

Naniesie on farbę na włosy, a następnie mieszankę wody i utleniacza. Dobrze spisują się nałożone na siwe włosy specjalne preparaty, które są w stanie przywrócić pierwotny ich kolor. Wtedy na włosy nakłada się krem, który w swoim składzie zawiera prekursor melaniny. Kiedy wniknie on do wnętrza włosa, to pod wpływem tlenu, który zawarty jest w powietrzu, zapoczątkuje się proces wytwarzania barwnika, a efekt zauważalny jest już po kilku dniach. W razie gdy widoczny efekt jest słabszy od zakładanego, wówczas operację można powtórzyć. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby preparatu nie nakładać na farbowane włosy, bo może to spowodować niekorzystną zmianę ich koloru. Za to po zabiegu odzyskiwania naturalnego koloru włosów, można je dowolnie farbować.

Farbowanie włosów krok po kroku – pielęgnacja

Po zmianie koloru włosom należy się troskliwa opieka. Najlepiej sprawdzają się specjalistyczne kosmetyki, choć można z bardzo dobrym skutkiem sporządzić kosmetyki do włosów we własnym zakresie. Można stworzyć domowym sposobem kosmetyki, które włosy odżywią i uczynią błyszczącymi. Warto nakładać odżywki i maski.

Zawsze należy dobierać kosmetyki w zależności od koloru włosów, bo włosy jasne i ciemne mają nieco inne potrzeby co do pielęgnacji. Włosy ciemne są bardziej odporne, bo zawierają więcej pigmentu w swojej strukturze i są zwykle mniej uszkodzone. Wymagają jedynie kosmetyków, dzięki którym będą błyszczeć i które pozamykają łuski, zapobiegając utracie barwnika.

Włosy jasne są kłopotliwe ze względu na brak w nich barwnika i są niemal przezroczyste i bezbronne wobec warunków zewnętrznych. Dlatego wymagają preparatów zawierających silikon, który da im tę ochronę, której z racji braku pigmentu nie mają.

Włosy wymagają opieki pod względem ochrony przed słońcem, dlatego wychodząc na zewnątrz, koniecznie trzeba spryskiwać je środkami zawierającymi filtry UV. Ich brak może spowodować, że kolor zacznie blaknąć.

 

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji włosów?

  • Jeśli przy nadawaniu koloru włosom nie ma kogoś pod ręką do pomocy, wybierz farbę z aplikatorem. Będzie możliwe znacznie precyzyjne jej nałożenie, niż używając zwyczajnego pędzelka.
  • Przed nałożeniem farby lub rozjaśniacza nie powinno się włosów myć, gdyż naturalny tłuszcz na włosach doskonale je zabezpieczy.
  • Używaj rękawiczek dołączonych do opakowania z farbą – farby zwykle działają silnie drażniąco i mogą wywołać reakcje alergiczne.
  • Nanoszenie preparatu prawidłowo się zaczynaj od tyłu głowy i przesuwają się do karku. Potem nanoś go z przodu głowy.
  • Postępuj zawsze według wskazówek producenta jakie zostały nadrukowane na opakowaniu farby lub rozjaśniacza.
  • Jeżeli końcówki włosów nie zabarwiły się równomiernie należy zrobić to ponownie, ale tym razem już nie nanosić farby na włosy przy skórze głowy.
  • Długie i grube włosy wymagają znacznie więcej farby, oszczędzając na niej, może się okazać, że kolor nie będzie równomierny, a więc warto kupić więcej.
  • Skórę na twarzy w linii włosów należy posmarować bardzo tłustym kremem – to ją ochroni przed kontaktem z farbą.
  • Po zakończeniu farbowania lub rozjaśniania należy jak najdokładniej spłukać preparat z głowy, bo pozostawiony po niedokładnym spłukaniu nadal będzie działał i w rezultacie zniszczy włosy.
  • Po skończonym farbowaniu, nałóż odżywkę do włosów.

Pamiętajmy, że koloryzacja włosów w warunkach domowych jest ekonomiczna. Prawidłowo wykonana jest szybsza, nie niszczy włosów i przede wszystkim jest tańsza. Oczywiście trzeba znać swoje możliwości i jeśli się nie jest pewnym końcowego efektu, wówczas nie powinno się za to zabierać, bo naprawienie błędów może kosztować więcej, niż może się wydawać. Dlatego zaryzykować warto jedynie wtedy, kiedy czujemy się na siłach, że sobie z tym poradzimy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon fryzjerski w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *