Depilacja

Epilacja a depilacja – na czym polega różnica? Jakie są rodzaje epilacji?

Czym jest zabieg depilacji, wszyscy wiedzą. Natomiast istnieje coś takiego jak epilacja i mimo że często ta nazwa jest stosowana zamiennie z depilacją, to należy zdać sobie sprawę z tego, że epilacja, jest zabiegiem usuwania owłosienia z ciała, jednak jest to metoda, która różni się diametralnie od popularnej depilacji. Należy bliżej przyjrzeć się obu tym metodom usuwania owłosienia z ciała i poznać dzielące je różnice.

Depilacja a epilacja – jakie są różnice?

Epilacja nie jest tym samym rodzajem usuwania owłosienia co depilacja i mimo że oba te zabiegi stosowane są w celu jego usunięcia, to trzeba zauważyć, że depilacja jest zabiegiem mniej trwałym od epilacji. Poza tym depilację można przeprowadzić we własnym domu, za to epilację przeprowadza się w specjalnie do tego przeznaczonych gabinetach.

Depilacja jest szeroko znana głównie damskiej części społeczeństwa, chociaż mężczyźni również z niej korzystają. Polega na usuwaniu owłosienia za pomocą maszynek jednorazowych lub depilatora, czy kremów specjalnie przeznaczonych do depilacji ciała. Można usunąć włoski woskiem. Mimo wszystko nie można nazwać depilacji zabiegiem, który pozwala utrzymać trwałe skutki. Włosy po depilacji odrastają i kłopot pojawia się na nowo.

Epilacja jednak jest zabiegiem bardziej zaawansowanym i skupionym na trwałych efektach. Dlatego w przeciwieństwie do popularnej depilacji usuwa nie tylko włos, ale całą jego cebulkę, dzięki czemu odrastanie włosów po zabiegu epilacji nie jest już takie proste. Cały proces polega na takim osłabieniu cebulek i mieszków włosowych, aby wzrost włosa nie był możliwy.

Aby zabieg był skuteczny, musi być cierpliwie prowadzony. Zwykle odbywa się to w przeciągu kilku wizyt w gabinecie. Nie jest to co prawda najtańsza forma usunięcia owłosienia, ale zdecydowanie wychodzi korzystniej, porównując jej koszt z kosztami zwyczajnej depilacji. Po porównaniu okazuje się bardzo ekonomicznym wyjściem.

Po zakończonym cyklu zabiegów uzyskuje się oczekiwany rezultat, czyli włosy są usunięte i nie mają już tendencji do odrastania. Ta metoda sprawdza się doskonale zastosowana do każdego z obszarów, na którym jest potrzeba usunięcia włosów.

O możliwości usunięcia włosa decyduje to, w jakiej fazie wzrostu się znajduje. Trzeba wiedzieć o tym, że pod aktualnie posiadaną fryzurą znajdują się zalążki nowych włosów, a ich zniszczenie jest możliwe dopiero po pewnym czasie. Z tego względu epilacja jest bardzo skuteczną metodą usunięcia włosów, ale wymaga pewnej dozy cierpliwości i kilku wizyt w gabinecie kosmetycznym. Jest ona dosyć czasochłonna z uwagi na to, że na każdy mieszek należy osobno poświęcić czas.

Epilacja a depilacja. Epilacja – rodzaje zabiegów

Epilacji laserowa

W prostym tłumaczeniu polega na wytworzeniu przez laser energii cieplnej i skierowaniu jej na strukturę włosa – niszcząc go. Barwnik włosa (melanina), który znajduje się w mieszku włosowym, z łatwością pochłania światło pochodzące z lasera, dzięki czemu razem z nim zostaje zniszczona. Ten rodzaj epilacji nazywa się fototermolizą selektywną. Niestety, zwykle jeden zabieg termolizy nie jest wystarczający, aby pozbyć się niechcianego owłosienia z uwagi na to, że laser oddziałuje na włosy, które aktualnie są w fazie wzrostu, a na te znajdujące się w uśpieniu nie działa i staje się nieskuteczny. Dlatego do całkowitego usunięcia zbędnych włosów konieczne jest odczekanie, aż każdy z nich będzie w fazie wzrostu i wówczas wykonanie zabiegu jest możliwe. Zależnie od tego, z jakiej części ciała włosy mają być usuwane, czas pomiędzy zabiegami będzie wynosił tyle, ile czas wzrostu włosów i może trwać nawet kilka miesięcy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że trwały efekt uzyskuje się dopiero po wykonaniu od 3 do 6 zabiegów, ale zdarza się, że po około roku lub dwóch, włosy zaczną powoli odrastać. Niestety, epilacja laserowa jest zabiegiem nieskutecznym, jeżeli chce się usuwać włosy jasne, czyli blond i siwe. Wtedy nie udaje się zniszczyć całkowicie włosów wraz z mieszkami i dosyć szybko odrastają nawet wydające się na całkowicie zniszczone.

Elektroepilacja

Jak dotąd uchodzi za jedyną skuteczną metodę permanentnego usuwania owłosienia, która polega na wprowadzeniu w głąb mieszka włosowego specjalnej igły o grubości włosa, przez którą przepływa prąd elektryczny. Podanie impulsu elektrycznego skutkuje uszkodzeniami w macierzy włosa, co uniemożliwia jego wzrost. Dodatkową zaletą jest to, że w ten sposób mogą zostać trwale usunięta zarówno włosy ciemne, jaki i blond oraz siwe. Bardzo dokładne i precyzyjne umieszczenie igły w mieszku włosa nie wywołuje uczucia żadnego bólu. W zależności od liczby włosów przeznaczonych do usunięcia zabieg może trochę potrwać. Specjaliści zwykle są w stanie usunąć tą metoda około 80 włosów w czasie 10 minut, ale na tym nie koniec. Aby włos przestał w ogóle odrastać, zabieg trzeba powtarzać 3 razy przez wzgląd na fazy wzrostu włosa. Zabieg mimo swojej bezbolesności może wywoływać pewne objawy, takie jak niewielkie podrażnienia skóry, zaczerwienienia i opuchlizna w najczulszych miejscach. W takim wypadku zaleca się stosowanie łagodzących podrażnienia kosmetyków jak kremy, czy maseczki.

Typy elektroepilacji

Podział na rodzaj emitowanych impulsów:

  • Elektroliza, która powoduje pod wpływem prądu stałego przepływającego między dwiema elektrodami umiejscowionymi w tkance, zaistnienie reakcji chemicznej. W konsekwencji której powstaje ług sodowy, który prowadzi do trwałego zniszczenia mieszka włosowego. Metoda ta jest bardzo skuteczna, chociaż wymaga czasu, gdyż na zniszczenie jednego włosa potrzebny jest czas około 30 sekund.
  • Termoliza, która do uzyskania efektów korzysta z prądu przemiennego o wysokiej częstotliwości, ale o niskim napięciu. W tym przypadku podczas przepływu prądu elektrycznego w mieszku dochodzi do generowania się wysokiej temperatury, która niszczy mieszek i przeciwdziała wzrostowi włosa. Trzeba zwrócić uwagę na to, że jest to metoda znacznie szybsza od elektrolizy i usunięcie mieszka trwa o wiele krócej, a wynosi jedynie kilka sekund. Ta metoda nosi nazwę elektroepilacji cieplnej i mimo swej skuteczności jej rezultaty nie są tak samo pozytywne w przypadku zniekształconych mieszków i dojrzałych włosów.
  • Blend to metoda, która wynika z połączenia w sobie pozytywnych cech elektrolizy i termolizy. Stosując jednocześnie prąd stały i przemienny dochodzi do termicznego i chemicznego zniszczenia mieszka włosowego, dzięki czemu włos nie ma już szans na odrost. Dzięki temu połączeniu zabieg jest nie tylko znacznie skuteczniejszy, to powoduje mniejszy dyskomfort niż termoliza i elektroliza stosowane oddzielnie. Zabieg można przeprowadzić na włosach bez względu na stadium ich wzrostu, chociaż trwa dłużej od sumy pojedynczych zabiegów. Należy również zapamiętać, że skóra jest po zabiegu blend bardzo wrażliwa, więc nie poleca się korzystać z uroków opalania na słońcu przez okres nawet 3 tygodni, poza tym kobiety w ciąży, jak i osoby posiadające wszczepiony rozrusznik serca także powinny unikać tego zabiegu.

Jakie zabiegi można stosować w domu?

Faktem zaczyna stawać się laserowe usuwanie owłosienia, nie opuszczając domu. Urządzenia laserowe stają się coraz tańsze i łatwo dostępne. Jednakże nie jest zalecane ich używanie w celu usunięcia owłosienia z każdego obszaru ciała. W domowym zaciszu laser może być bez obaw o niepożądane skutki stosowany co półtora do dwóch miesięcy, ale nie poleca się go używać do usuwania włosków z twarzy i mając ciemną karnację skóry. Ciemna karnacja magazynuje energię cieplną i zastosowanie światła laserowego dla takiej skóry może wywoływać ból.

Trzeba pamiętać, że zabiegi na bardzo jasnych włosach nie są skuteczne ze względu na niemożność przekazania wystarczającej energii z lasera i tym samym zniszczenia mieszka włosowego. Oczywiście, nawet usunięcie owłosienia przy pomocy lasera nie spowoduje całkowitego się jego pozbycia, bo po jakimś czasie włosy znów będą odrastać, choć co prawda po dłuższym.

Pozostałe zabiegi już nie podchodzą pod możliwość wykonania ich we własnym domu, a to ze względu na skomplikowanie procesu i dużą inwazyjność zabiegu, a dodatkowo przeprowadzenie ich samodzielnie nie jest możliwe. Dlatego chcąc trwale usunąć owłosienie, należy skorzystać z zabiegów oferowanych w zakładach kosmetycznych.

Istnieje pewna możliwość do pozbywania się niechcianych włosów wraz ze szpecącymi skórę znamionami. Jest to tak zwana elektrokoagulacja dermatologiczna i to właściwie docelowo ma służyć usuwaniu znamion oraz zmian skórnych,. Znakomicie nadaje się ona do usuwania zbędnego owłosienia. Jej działanie opiera się o zniszczenie tkanki wewnątrz mieszka włosowego odpowiadającej za jego wzrost. Przeprowadza się ją podobnie jak zabieg epilacji metodą termolizy z wykorzystaniem prądu o dużej częstotliwości. Zabieg ten nie jest czasochłonny i trwa krótko, za to można stosować go do każdego typu i kolory włosów.

Ceny zabiegów i wnioski końcowe

Zabiegi epilacji laserowej zależą od części ciała, która ma być poddana zabiegowi i jej powierzchni. Dlatego ceny zaczynają się już od 150 złotych, wykonując usługę na górnej wardze, a skończyć się mogą na około 800 złotych, jeżeli usuwane są włosy z obu nóg. Natomiast epilacja całego ciała to już koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Ceny elektrolizy naliczane są za godziny pracy lub za sztuki usuniętych włosów i zawierają się w przedziale od 80 złotych do 450 złotych za godzinę usługi, lub też około 1.50 za pojedynczy włos.

Wybór terapii jest decyzją indywidualną dla każdej zainteresowanej osoby. Należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty usługi, ale także ich przełożenie na częste korzystanie z innych metod usuwania włosów. Warto zastanowić si nad każdą z opcji i dobrać najlepszą dla siebie.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *