Domowe sposoby na odciski na stopach

Domowe sposoby na odciski na stopach

Mimo, że zdarza nam się o tym zapominać, odpowiednia kosmetyka stóp to niezwykle ważny element pielęgnacji ciała. Zwykle jednak przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, gdy dzień zepsuje nam nieprzyjemna niespodzianka: odciski. Co zrobić, by uniknąć ich powstawania i jak usunąć odciski​, gdy jednak się pojawią?

Wiele osób pomija stopy w codziennej pielęgnacji, a przecież ze względu na swoją rolę powinny otrzymywać jej najwięcej. Mowa tu o stopach, jednej z najbardziej eksploatowanych na co dzień części naszego ciała. Wykonując każdego dnia niezwykle ciężką pracę, są narażone na uszkodzenia i wiele negatywnych czynników, co w konsekwencji może prowadzić do nieprzyjemnych schorzeń. Jednym z nich są doskonale wszystkim znane ​odciski na stopach​, które pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, potrafią skutecznie utrudnić życie. Aby ułatwić walkę z tym problemem podpowiadamy, czym tak naprawdę są, a także ​jak usunąć odciski na stopach​.

Czym są ​odciski na stopach​?

Odciski na stopach bardzo często mylone są z pęcherzami i otarciami – czyli powierzchownymi podrażnieniami skóry, powstającymi przeważnie w wyniku dłuższego chodzenia lub używania niewygodnego obuwia. Tarcie sprawia, że skóra reaguje podobnie jak w przypadku oparzenia – dość szybko powstaje pęcherz wypełniony płynem, którego zadaniem jest uchronienie tkanek przed dalszymi uszkodzeniami. Zdarza się, że pęcherz pęka, a w jego miejscu tworzy się rana. Ważne, aby odpowiednio ją wtedy zabezpieczyć i nie dopuścić do zakażenia. Na tego typu dolegliwości stosuje się zwykle specjalne plastry (dostępne w aptekach), których można używać także profilaktycznie.

Odcisk to natomiast miejsce, w którym w wyniku długotrwałego ucisku lub tarcia naskórek z czasem obumiera i rogowacieje. Tego typu zmiany powstają najczęściej na piętach, podeszwach stóp oraz w pobliżu kostek palców. Choć często przysparzają sporo bólu, w większości przypadków można usunąć je samodzielnie, ​domowymi sposobami na odciski​ – o czym za chwilę.

Najczęściej występujące rodzaje odcisków to:

Nagniotki

Nazywamy tak odciski występujące na palcach stóp. Są z reguły niewielkie, jednak posiadają twardy rdzeń, który wrastając w głąb skóry nierzadko sięga zakończeń nerwowych i powoduje ostry ból przy nacisku. Ich powierzchnia jest stwardniała i lekko błyszcząca, natomiast skóra wokół pozostaje raczej niezmieniona – chyba, że występuje stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, samoistnym bólem i swędzeniem.

Modzele

Ich profesjonalna nazwa to hiperkeratoza. Ze względu na swój wygląd często mylone są ze zwykłymi odciskami, jednakże w przeciwieństwie do nich modzele nie posiadają wspomnianego rdzenia naciskającego na nerwy, przez co w większości przypadków nie powodują bólu (choć nie jest to wykluczone, ponieważ zgrubiała skóra może pękać). Zazwyczaj są również znacznie większe, przeważnie owalne lub okrągłe, o żółtawym odcieniu.

Przyczyny powstawania ​odcisków na stopach

Generalnie przyczyną powstawania odcisków jest długotrwały nacisk lub tarcie. Narażone na te czynniki ciało zaczyna produkować dodatkowe warstwy tkanek, mające zapewnić skórze ochronę przed uszkodzeniem. Problem w tym, że narastające komórki nie złuszczają się w należyty sposób, a ich nagromadzenie zamienia się z czasem w stwardniałą powłokę, pod którą może rozwijać się stan zapalny.

Za powstawanie odcisków mogą być odpowiedzialne:

  • źle dobrane obuwie (za ciasne, za luźne, źle wyprofilowane),
  • długotrwałe używanie butów na wysokim obcasie,
  • noszenie butów na gołą stopę,
  • zbyt cienka podeszwa buta,
  • nadmierna potliwość lub przeciwnie – sucha skóra na stopach,
  • działanie środków chemicznych,
  • zmiany rozłożenia ciężaru na stopach (np. w wyniku deformacji stóp lub palców),
  • wielogodzinna aktywność fizyczna w obuwiu (często dotyczy sportowców i tancerzy),
  • dostanie się pod skórę ciała obcego (np. drobnego piasku, odłamka szkła),
  • nieodpowiednia pielęgnacja stóp.

Modzele mogą być także wynikiem niektórych schorzeń – np. płaskostopia czy haluksów lub stanowić powikłanie po nieleczonym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeśli modzele i nagniotki pojawiają się często, warto rozważyć, czy nie są jedynie objawem innej, poważniejszej choroby.

Domowe sposoby na odciski – jak się ich pozbyć?

Jeśli na Twojej stopie pojawił się odcisk, to nie koniec świata! Bardzo łatwo możesz się go pozbyć za
pomocą niezawodnych domowych sposobów. Babcine metody już nie raz okazały się najbardziej ekonomicznym i w dodatku niezwykle skutecznym rozwiązaniem. Poniżej zamieszczamy kilka wybranych sposobów, dzięki którym pożegnasz odcisk tak szybko, jak się pojawił.

Sposób 1

W zwalczaniu odcisków pomóc może Ci czosnek i oliwa z oliwek. Wystarczy, że rozgnieciesz ząbek czosnku i wymieszasz go z oliwą. Tak przyrządzoną mieszankę nałóż na zmianę, po czym owiń ściereczką i pozostaw opatrunek na całą noc. Czosnek i oliwa sprawią, że skóra ulegnie zmiękczeniu, a odcisk znacznie się zmniejszy.

Sposób 2

Stopom dobrze zrobi też napar z nagietka. Do jego przygotowania będziesz potrzebować 1l ciepłej wody i 3 – 4 kropli nagietka. W powstałym roztworze mocz stopy przez około 10 minut. Wyciągnij je dopiero wtedy, gdy napar stanie się chłodny. Na koniec posmaruj odcisk wazeliną i załóż bawełniane skarpetki.

Sposób 3

Lekarstwo na odciski możesz wykonać także z octu jabłkowego i bułki tartej. Jak to zrobić? Trzy łyżki
bułki tartej namocz niewielką ilością octu i pozostaw na dwie doby. Po tym czasie nanieś mieszankę na odcisk, zabandażuj bawełnianą chustką i pozostaw na noc. Zabieg należy wykonać na trzy noce z rzędu.

Sposób 4

W zwalczaniu odcisków pomocna będzie również domowa pasta, wykonana z aspiryny i soku z cytryny. Do małego naczynia pokrusz 5 – 6 tabletek aspiryny i dodaj po 1 łyżce soku z cytryny i wody, a następnie dokładnie wymieszaj. Powstałą pastę nanieś na odcisk, po czym owiń stopę gorącym ręcznikiem. Trzymaj ok. 10 minut.

Sposób 5

Inny dobry sposób na odciski to szpinak. Około 40 g liści umyj pod bieżącą wodą i zmiel. Otrzymaną
papkę przełóż na bandaż lub gazę, a następnie załóż na odcisk. Okład pozostaw na około 20 minut.
Kurację najlepiej jest powtarzać codziennie, przez 7 dni. W rezultacie odcisk stanie się zdecydowanie gładszy.

Sposób 6

Na niedawno powstały odcisk zadziałać może także figa, a raczej jej miąższ. Po przekrojeniu owocu wydrąż miąższ i nałóż go na odcisk, przykrywając zmianę gazikiem lub bawełnianym wacikiem. Zabieg najlepiej wykonać przed snem. Po przebudzeniu opłukaj odcisk możliwie najbardziej gorącą wodą i odczekaj około 30 minut. Po tym czasie martwą skórę z łatwością usuniesz za pomocą pumeksu.

Sposób 7

Nieestetyczny odcisk na stopie usuniesz także za pomocą octu winnego i pora. Kilka liści warzywa namocz w niewielkiej ilości octu winnego i pozostaw na dobę. Po tym czasie liście nałóż na odcisk na około 20 minut. Po upływie wymaganego czasu oczyść miejsce odcisku i zdezynfekuj alkoholem powierzchnię skóry w tym miejscu.

Sposób 8

Skutecznym sposobem na pozbycie się odcisku jest także torebka z herbaty. Wystarczy codziennie przykładać na odcisk wilgotną torebkę z herbaty przez kilka dni. Zmiana powinna się rozmiękczyć, co spowoduje, że z łatwością będzie można usunąć odcisk.

Co robić, by uniknąć odcisków?

Musimy pamiętać, że nasze stopy nie są skazane na odciski. Jeżeli zmiany się pojawiają, winowajcą tego stanu jesteśmy tak naprawdę my sami. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jak przeciwdziałać powstawaniu tych nieestetycznych zmian na stopach. Kierujmy się więc słynnym powiedzeniem, które mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Zobacz, co powinnaś zmienić w codziennych przyzwyczajeniach, by uchronić swoje stopy przed wstrętnymi odciskami.

Zasada 1

Zasada numer jeden to noszenie wygodnych butów. Zbyt ciasne obuwie jest najczęstszym winowajcą tworzenia się odcisków. Pamiętaj więc, że wygodne buty oraz nieuciskające skarpetki to podstawa!

Zasada 2

Równie ważną rzeczą jest stosowanie kremu nawilżającego. Kosmetyk powinnaś aplikować codziennie przed snem. Dzięki temu stopy będą odpowiednio nawilżone i natłuszczone. Regularne używanie kremu skutecznie zapobiegnie nawarstwianiu się stwardniałej skóry. Pozostaje jeszcze jedno pytanie, jaki krem będzie najlepszy? Na pewno ten, który będzie miał w składzie zarówno substancje złuszczające (np. kwas salicylowy czy mocznik), jak i natłuszczające (np. oleje roślinne czy masło shea). Wybór kremów do stóp jest naprawdę szeroki.

Zasada 3

Nie możesz też zapominać o regularnym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka! Dobrze jest użyć w tym celu pilnika do stóp lub specjalnej tarki. Znacznie łatwiej usuniesz obumarły naskórek, jeśli przed użyciem tarki wymoczysz stopy przez kilka minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. W przypadku cienkiej warstwy martwego naskórka w zupełności wystarczy wykonanie gruboziarnistego peelingu.

Jak usunąć odcisk na stopie? – inne sposoby

Szpecące odciski możemy też usunąć za pomocą akcesoriów dostępnych w drogeriach. Do tego typu produktów zalicza się na przykład specjalne plastry, które należy przykleić na odcisk i pozostawić na kilka dni. Po tym czasie skóra w miejscu zmiany zostanie rozmiękczona, co pozwoli łatwo usunąć odcisk pilnikiem lub tarką. Rozmiękczająco działają także specjalistyczne żele i płyny, które stosuje się na zmianę dwa razy dziennie.

Zastanawiacie się pewnie co w takim razie z odciskami, będącymi w zaawansowanym stadium rozwojowym? Kiedy pojawi się stan zapalny, domowe metody nie będą skuteczne. W takiej sytuacji najlepiej jest zgłosić się do specjalisty (podologa, pedikiurzystki lub chirurga), który usunie odcisk za pomocą wiertła z pustym środkiem. Odcisk składa się z obumarłej skóry, dlatego też zabieg nie jest bolesny. Pozostaje po nim jedynie niewielka dziurka w skórze, którą zabezpiecza się plastrem.

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chcemy mieć piękne i zdrowo wyglądające stopy, to musimy o nie dbać. Pielęgnacja tej części ciała jest konieczna, chociażby z uwagi na nasz komfort. Wszyscy ci, którzy choć raz doświadczyli odcisku na stopie doskonale wiedzą, jak tego typu zmiana może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego pamiętaj, by na co dzień zapobiegać tworzeniu się odcisków, nosząc wygodne obuwie oraz nieuciskające skarpetki!

Podobne artykuły