Jakie kosmetyki do skóry atopowej wybrać? Sprawdź, co powinien zawierać dobry krem na atopowe zapalenie skóry!

Podpowiadamy, jakie kosmetyki do skóry atopowej wybrać. Sprawdź, co powinien zawierać dobry krem na atopowe zapalenie skóry!

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się uporczywym świądem oraz czerwonymi zmianami, które mogą przypominać liszaje. Najczęściej dolegliwość ta diagnozowana jest u dzieci, rzadziej u dorosłych. W dzisiejszym artykule skupimy się nie tylko na opisaniu objawów, ale także podpowiemy, jak dobrać krem do skóry atopowej oraz które kosmetyki można stosować przy tym schorzeniu.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Osoby z AZS cierpią na nieustanny świąd skóry, który doprowadza do trudnego w opanowaniu drapania. W którego efekcie dochodzi do uszkodzenia skóry, co dodatkowo osłabia naturalną barierę ochronną. Uszkodzona tkanka staje się podatna na nadmierną utratę wody, a w konsekwencji jest bardziej przepuszczalna dla wszelkich alergenów, które mogą łatwiej wniknąć do organizmu.

Ta nieprawidłowa reakcja organizmu na alergen powoduje, że organizm wytwarza nadmierną ilość przeciwciał IgE, które odpowiadają za reakcję alergiczną. AZS zalicza się do grupy chorób atopowych, podobnie jak pokrzywka, katar sienny czy astma oskrzelowa. W większości osoby zmagające się z AZS doświadczają kilku chorób alergicznych na raz. Taki organizm znacznie szybciej reaguje na wszelkie alergeny, przez co nawet bardzo niskie dawki mogą powodować reakcję immunologiczną. Czynnikiem wyzwalającym chorobę może być dosłownie wszystko, płatki kwiatów, roztocza kurzu, jedzenie czy zwierzęta.

Skóra atopika wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Dobranie idealnego kremu oraz balsamu ma kluczowe znaczenie. Osoby zmagające się z tym problemem powinny sięgać po proste w składzie kosmetyki, które są bogate w składniki natłuszczające oraz łagodzące i chroniące przed utratą wody.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Dobry krem na atopowe zapalenie skóry, czyli jaki?

Ponieważ AZS dotyka coraz większe grono osób, w tym również i dorosłych, wzrosło zainteresowanie produktami wspomagającymi leczenie objawowe. Osoby dotknięte tą chorobą wymagają nie tylko leczenia, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając dobry krem na atopowe zapalenie skóry, należy sugerować się jego składem.

Ponieważ w zaburzeniu dochodzi do zakłóceń produkcji lipidów odpowiedzialny za budowę warstwy ochronnej naskórka, kosmetyki do skóry atopowej powinny wzmacniać produkcję lipidów. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, sama pielęgnacja może zapobiec powstawaniu zmian atopowych.

Wybierając krem do skóry atopowej, zwróć uwagę, czy ma on prosty skład. Nie powinien mieć więcej niż 3-5 składników, aby zminimalizować ryzyko alergii oraz podrażnienia. Odpowiednie kremy do skóry atopowej powinny zawierać substancje kojące oraz natłuszczające. Dobrze, jeśli produkt ma również składnik zmniejszający świąd oraz łagodny składnik antybakteryjny.

Kremy do skóry atopowej – czego nie może w nich zabraknąć

Dobre kremy do skóry atopowej to przede wszystkim kosmetyki bogate w emolienty. Są to składniki odbudowujące warstwę ochronną skóry, która u osób z AZS jest niezwykle słaba. Emolienty są więc podstawowym elementem, który powinien zawierać każdy dobry krem czy balsam do skóry atopowej.

Należą do nich oleje roślinne, takie jak np. olej z ogórecznika czy masło shea (inaczej zwane masłem Karite), skwalen oraz olej parafinowy. Wśród produktów dla atopików znajdziemy również kremy z wyciągiem z owsa Rhealba. Nie należy jednak sięgać po produkty z lanoliną, gdyż składnik ten bardzo często uczula osoby z AZS.

Krem do skóry atopowej powinien gwarantować głębokie nawilżenie!

Sięgając po kosmetyki do skóry atopowej, należy zwrócić również uwagę na to, czy krem ma właściwości silnie nawilżające. W prawidłowej pielęgnacji skóry u atopika ważna jest nie tylko ochrona, ale także nawilżenie. Dlatego też w kremach znajdziemy np. mocznik (w odpowiednim stężeniu 10-20%), który świetnie nawilża oraz zmiękcza skórę. Innym składnikiem nawilżającym może być także alantoina, gliceryna czy sorbitol.

Kolejną ważną pozycją na liście jest składnik przeciwświądowy. Należą do nich np. wyciąg z pestek dyni, l-fukoza, dwupotasowa sól kwasu glicyryzynowego czy kukurbityna.

Pamiętaj jednak, aby kosmetyki do skóry atopowej były wolne od wszelkich składników zapachowych, gdyż te działają drażniąco na wrażliwą skórę atopika.

Co zrobić, kiedy kremy do skóry atopowej nie pomagają?

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji, objawy nadal nie ustępują, konieczna będzie konsultacja z alergologiem. W przypadku ostrych objawów niezbędne będzie wdrożenie odpowiednich leków przeciwhistaminowych, które wykazują również właściwości przeciwświądowe. Leki stosuje się miejscowo lub ogólnie, w zależności od potrzeb.

AZS to choroba, w której trzeba działać kompleksowo, aby zminimalizować objawy. Dlatego też warto wykluczyć z diety te pokarmy, które powodują ich zaostrzenie. Podobnie należy postępować z innymi alergenami, które mogą drażnić atopika. Mogą to być płyny oraz proszki do prania, wełniana odzież oraz inne gryzące materiały. Ubranie osób z AZS powinny być miękkie i delikatne. Podobnie, jak pościel, w której śpi.

Warto także pamiętać, że wpływ na stan skóry chorego mogą mieć różne zabiegi higieniczne oraz pielęgnacyjne. Atopik nie może więc korzystać ze środków silnie złuszczających oraz zabiegów tego typu. Powinien natomiast regularnie poddawać się zabiegom nawilżającym oraz lekko natłuszczającym skórę.

Czy atopowe zapalenie skóry można całkowicie wyleczyć?

AZS jest chorobą przewlekłą, a to oznacza, że nawet „zaleczona” lubi wracać. Czasami zdarza się, że powraca nawet po bardzo długim czasie bez objawów. Według najnowszych badań wynika, że blisko 45-60% osób zmaga się z chorobą w wieku dorosłym.

U małych dzieci AZS zwykle idzie w parze z alergią pokarmową. Bardzo często diagnozowane są u dzieci uczulenia na alergeny środowiskowe. Niestety w przypadku nieprawidłowego leczenia lub jego braku, alergia może przekształcić się w astmę.

Należy pamiętać, że AZS to choroba, którą trzeba leczyć. Jej negatywny wpływ wywiera nacisk nie tylko na dolegliwości fizyczne (jak świąd, czy zaczerwienienie skóry), ale także ma wpływ na psychikę chorego. Problem ten jest szczególnie ważny u nastolatków oraz dorosłych, gdyż w tym wieku zwykle pacjenci mają problem z akceptacją choroby w swoim otoczeniu. Czerwone plamy, blizny czy zrogowacenia skóry sprawiają, że osoby chore wycofują się z życia prywatnego i popadają w kompleksy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, gdyż pozwala ona nie tylko zminimalizować objawy, ale także zapewnia odpowiedni wygląd chorej skóry.

Kiedy już dobierzesz idealny krem na atopowe zapalenie skóry, pamiętaj, by stosować go regularnie (nawet 2-3 razy dziennie!). Jeśli czujesz potrzebę, możesz używać go nawet częściej. Nadmiernie wysuszony naskórek wymaga odpowiedniego nawilżenia, dlatego też sięgaj po krem zawsze wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę. W wyborze odpowiedniego produktu może pomóc nie tylko dermatolog. Przy niewielkich objawach warto udać się na konsultację do kosmetyczki, która obejrzy zmiany skórne i podpowie, jakie kosmetyki warto mieć w domowej kosmetyczce.

Źródło:

  • http://fit-online.pl/zdrowie/pws/756-kosmetyki-do-skory-atopowej-dla-doroslych-jak-wybrac-odpowiednie
  • https://apteline.pl/alergia-astma/artykuly/atopowe-zapalenie-skory-czym-jest-jak-je-rozpoznac-i-leczyc/
  • http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,atopowe-zapalenie-skory–azs—-przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1670007.html

Podobne artykuły