Depilacja

Najlepsze metody na usuwanie włosków z twarzy

Kobiety zmagające się z widocznym, nadmiernym owłosieniem na twarzy szukają skutecznych i trwałych metod na ich usunięcie. Depilacja twarzy jest zabiegiem jak każdy inny, również oferowanym przez niemalże wszystkie salony kosmetyczne. Nieestetyczny, damski wąsik to źródło frustracji i kompleksów. Jak się go skutecznie pozbyć?

Depilacja twarzy, dlaczego niektóre kobiety muszą usuwać włoski?

Faktem jest, że każda kobieta posiada włoski na twarzy. U jednej są one mało widoczne, a u innej mocno rzucają się w oczy. Częściej problem ten dotyka brunetki, ale tu w zasadzie nie ma reguły. Zdarza się również, że nadmierne owłosienie na twarzy jest wynikiem poważnej choroby lub hormonów. Warto zbadać podłożę tej przypadłości, a nie tylko biernie dbać o usuwanie włosków z twarzy.

Kiedy depilacja twarzy przynosi krótkotrwałe efekty, a włosków jest wyjątkowo dużo, należy zgłosić się do lekarza. Słuszną decyzją będzie wizyta u endokrynologa lub ginekologa, gdyż przyczyną mogą być problemy z hormonami. Nadmierne owłosienie to często objaw wzmożonej produkcji prolaktyny, ale może także zwiastować inne choroby, jak np. przerost kory nadnerczy, anoreksję czy zespół policystycznych jajników. Włoski na twarzy rosną przy zespole Cishinga, a niekiedy przy guzach jajników. Podłoże może być więc bardzo poważne, dlatego nie należy bagatelizować takich objawów. Bywa też, że damski wąsik czy nawet bródka, są efektem ubocznym przyjmowanych leków (niektóre blokery histaminy, antybiotyki, czy sterydy anaboliczne).

Samo usuwanie owłosienia z twarzy nie wyeliminuje podłoża choroby. Dlatego też niezbędna będzie wizyta u specjalisty. W większości przypadków, jeśli podłożem jest choroba, jej leczenie pozwala uwolnić się od niechcianych włosków na twarzy.

Usuwanie włosków z twarzy, najlepsze sposoby

Wyrywanie pojedynczych włosków pęsetą

To pierwsze narzędzie kosmetyczne, które wpada w ręce kobiet zmagających się z tym problemem. O ile włosków jest niewiele i są mocne, można z łatwością usunąć je pęsetą. Jednak narzędzie to powstało głównie do regulacji brwi, gdzie włoski są długie, twarde i łatwo je chwycić.

Niestety używanie pęsety ma też swoje wady. Pojedyncze wyrywanie włosków jest czasochłonne i niestety bolesne. W przypadku dużej ilości włosków będzie to raczej żmudna depilacja, która ponadto nie przyniesie zbyt długotrwałych efektów.

Depilacja twarzy woskiem

Depilacja twarzy woskiem to chyba najbardziej popularny zabieg usuwania zbędnych włosków z tych okolic. Jest skuteczna i stosunkowo tania, a co najważniejsze można ją wykonać zarówno w domowym zaciszu, jak i w salonie kosmetycznym. Za taki zabieg zapłacisz w granicach 10-25 zł, zależnie od salonu, a efekty utrzymują się nawet do 6 tygodni. Niestety jest to zabieg trochę bolesny.

W drogeriach znajdziemy również gotowe paski nasączone woskiem, przeznaczone do depilacji twarzy. Mają dopasowany kształt, dzięki czemu depilacja damskiego wąsika jest szybka i prosta.

Jeśli chcesz skorzystać z gotowych plastrów, to wystarczy rozgrzać je, delikatnie pocierając dłońmi, a następnie rozkleić i przykleić nad górną wargę. Pamiętaj, aby skóra była dokładnie oczyszczona i odtłuszczona przed zabiegiem. Po krótkiej chwili, kiedy włoski zostaną przykryte woskiem, jednym ruchem zerwij pasek, kierując się w stronę przeciwną do kierunku wzrostu włosa. Zastygnięte w wosku włoski zostaną skutecznie usunięte wraz z cebulką, a skóra będzie jedwabiście gładka.

Podobnie postępuje się w przypadku aplikacji ciepłego wosku. Podgrzany (ale nie gorący!) wosk aplikujemy patyczkiem na włoski, kierując się zgodnie z ich wzrostem, a następnie przykładamy bawełniany pasek. Po chwili zrywamy go w taki sam sposób jak powyżej. I voila!

Należy pamiętać, że delikatna skóra twarzy po depilacji woskiem będzie podrażniona i zaczerwieniona. Mogą pojawić się drobne krostki, które oznaczają prawidłowe usunięcie włoska wraz z cebulką. Dobrze jest zatem wykonać taki zabieg wieczorem, do rana wszelkie zaczerwieniania znikną, a Twoja twarz będzie gładka jak jedwab.

Wadą tej metody jest jej bolesność oraz fakt, że depilacja twarzy woskiem jest możliwa, gdy włoski mają 3-4 mm długości. Zbyt krótkie nie przykleją się dobrze do wosku, a co za tym idzie, nie uda się ich usunąć.

Usuwanie włosków z twarzy za pomocą pasty cukrowej

Pasta cukrowa, podobnie jak wosk, usuwa włoski wraz z cebulką. Można ją kupić w wielu drogeriach lub przygotować samemu w domu. Wystarczy:

  • 2 szklanki cukru,
  • 1/4 szklanki soku z cytryny,
  • 1/4 szklanki wody,

Wszystkie składniki należy umieścić w garnku i gotować cały czas, mieszając do momentu, aż roztwór stanie się jednolitą konsystencją przypominającą karmel. Czas przygotowania to około 30-40 minut. Należy pamiętać, aby gotować pastę na wolnym ogniu, pilnując, by się nie przypaliła. Gotową masę należy odstawić do całkowitego wystudzenia.

Do depilacji wykorzystuje się zimną pastę, której niewielki kawałek należy przez chwilę rozgrzać w dłoni. Proces ten przypomina ugniatanie plasteliny. Po chwili pasta stanie się delikatnie rozciągliwa, wówczas należy nałożyć ją na skórę twarzy. Pastę cukrową nakładamy zawsze pod włos, a zrywamy wraz z kierunkiem wzrostu włosa.

Usuwanie włosków z twarzy tą metodą jest bolesne. Niemniej jednak boli trochę mniej niż depilacja twarzy woskiem. Wszystko za sprawą tego, że pasta cukrowa w przeciwieństwie do wosku okleja jedynie włoski, nie przyklejając się do skóry. Ponadto kierunek zrywania jest zgodny ze wzrostem włosa, więc mieszek włosowy jest mniej podrażniony.

Efekty utrzymują się do 3-4 tygodni. Co więcej, pasta cukrowa z uwagi na naturalny skład nie wywołuje alergii, jest więc doskonałą alternatywą dla osób uczulonych na którykolwiek skład wosku do depilacji.

Jedyną wadą jest bolesność zabiegu i możliwość wystąpienia podrażnień jak w przypadku wosku. Warto także nadmienić, że kobiety o ciemnej karnacji raczej nie powinny stosować tej metody. Zawarta w składzie cytryna rozjaśnia skórę, dlatego też na depilowanych obszarach mogą pojawić się jasne plamki.

Usuwanie owłosienia z twarzy za pomocą kremu do depilacji

Równie szybkim sposobem na usunięcie niechcianych włosków, jest użycie kremu do depilacji. Warto tutaj zaznaczyć, że należy postawić na specjalny krem do depilacji twarzy, najlepiej do skóry wrażliwej.

Sam zabieg jest niemalże błyskawiczny. Wystarczy pokryć niechciane włoski cienką warstwą kremu, odczekać 2-3 minuty i zmyć letnią wodą. Efekty nie są jednak spektakularne, bo włoski odrastają zwykle już po kilku dniach. Niemniej jednak jest to zabieg szybki i bezbolesny.

Warto pamiętać, że specyficzny skład takich kremów może bardzo podrażnić delikatną skórę twarzy. Jeśli będziesz trzymać krem zbyt długo, może dojść nawet do poparzenia! Dobrze jest wykonać test uczuleniowy, zanim zaaplikujesz preparat na twarz.

Wadą depilacji twarzy przy użyciu kremu jest krótkotrwały efekt i wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych.

Laserowe usuwanie owłosienia z twarzy

To jedyny jak do tej pory sposób na trwałe usunięcie niechcianych włosków z twarzy. Dzięki specjalnej technologii urządzenia, w którym wykorzystuje się wiązkę światła, dochodzi do zniszczenia mieszków włosowych. Włos więc obumiera i wypada samoistnie. Światło lasera pochłaniane jest przez melaninę (składnik budulcowy włosa) oraz sąsiadujące tkanki, przez co zniszczeniu ulega zarówno mieszek włosowy, jak i inne komórki odpowiadające za wzrost nowych włosków.

Najpopularniejsze metody depilacji laserowej to laser diodowy oraz laser aleksandrytowy. Rzadziej stosowany jest laser neodymowo-yagowy (który niszczy dodatkowo naczynia krwionośne w mieszku włosowym). Dwie pierwsze opcje skutecznie usuwają zbędne włoski. Laser neodymowo-yagowy w zasadzie sprawdza się przy depilacji, ale lepszy jest do leczenia naczynek. Warto jednak nadmienić, że w ofercie salonów kosmetycznych znajdziemy również zabiegi depilacji światłem IPL (niestety bardzo słabe w efektach) oraz zabiegi światłem E-LIGHT (urządzenie łączy energię światła IPL z działaniem prądów RF). Ta ostatnia metoda, w przeciwieństwie do laserowej depilacji, pozwala również usunąć jasne włoski.

Wadą laserowej depilacji twarzy jest niewątpliwie wysoka cena oraz konieczność powtarzania zabiegów z uwagi na to, że włoski mają trzy fazy wzrostu. Laser działa tylko na włoski w początkowej fazie wzrostu (anagen). Dlatego też te, które są w fazie przejściowej (katagen) czy w fazie spoczynku (telogen) pozostaną nienaruszone. Toteż dla całkowitego pozbycia się wszystkich włosków z twarzy, niezbędne jest wykonanie kilku serii depilacji laserowej.

Elektroliza, depilacja twarzy za pomocą prądu

Jest to zabieg znany od dawna, jednak po dziś dzień stosowany. Polega on na trwałym usunięciu włoska jednorazową igiełką, która wprowadzona w kanał mieszka włosowego emituje prąd, niszcząc tym samym mieszek włosowy.

Usunięcie włosków z twarzy za pomocą elektrolizy wymaga determinacji, co niewątpliwie poza bolesnością, jest kolejną wadą tego zabiegu. Często potrzeba od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu zabiegów w ciągu roku, gdyż podobnie jak przy laserze warunkiem jest faza wzrostu włosa.

Metod na usuwanie owłosienia z twarzy jest wiele, każda z nich różni się nie tylko praktyką, ale także kosztem oraz trwałością efektu. Nie ulega jednak wątpliwości, że pragnienie gładkiej skóry sprawia, iż kobiety są w stanie wiele wycierpieć, aby odzyskać piękny i kobiecy wygląd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *