DepilacjaKosmetyka

Depilacja pach – która metoda jest najlepsza?

Cienka i delikatna skóra pod pachami wymaga odpowiednio delikatnej pielęgnacji. Tymczasem bardzo często zapominamy o tym, szczególnie przy takim zabiegu jak depilacja pach. Choć golenie pach to punkt pielęgnacyjny obowiązkowy dla każdej kobiety, to jednak usuwanie włosków z tych partii ciała nie powinno przebiegać zbyt drastycznie.

Pielęgnacja oraz depilacja pach, co warto wiedzieć?

Depilacja pach to zabieg pielęgnacyjny, który każda z nas wykonuje regularnie. Skóra w tych okolicach nierzadko jest traktowana drastycznie i to nie tylko ze względu na sposób usuwania włosków. Często bowiem wykonujemy podstawowe błędy zarówno w czasie, jak i po depilacji, chociażby sięgając po przypadkowe dezodoranty czy antyperspiranty.

Skóra pod pachami jest niezwykle wrażliwa, dlatego wymaga delikatnej pielęgnacji. Co więcej, nie każda metoda depilacji sprawdzi się w tych rejonach. I choć dzisiaj wybór mamy dość szeroki, to większość z nas sięga po maszynkę i zwyczajnie goli włoski. Bardzo często zapominamy również o odpowiedniej pielęgnacji skóry pod pachami. Efektem są różnego rodzaju podrażnienia i swędzące krostki. Tymczasem wystarczy odrobinę zgłębić temat i zadbać o prawidłowy dobór metody depilacji, jak i produktów do pielęgnacji pach.

Depilacja pod pachami – najpopularniejsze metody

Od razu zaznaczamy, że kolejność metod nie będzie przypadkowa. Na pierwszym miejscu będzie najszybsza i zarazem dająca najkrótszy efekt metoda depilacji pach. Na ostatnim miejscu znajdzie się metoda najskuteczniejsza. Niemniej jednak zachęcamy do zapoznania się z każdą, ponieważ zawierają one bardzo cenne wskazówki. A więc zaczynamy.

Najpopularniejszy sposób to golenie pach maszynką

Nie podlega wątpliwości, że ta metoda jest najstarsza i najczęściej praktykowana. Golenie pach za pomocą maszynki jednorazowej to szybki i tani sposób na pozbycie się niechcianych włosków. Niestety jest mało skuteczna, ponieważ włoski szybko odrastają. Dla jedwabistej gładkości trzeba tę czynność powtarzać niemalże codziennie. Co więcej, regularne golenie pach sprawia, że włoski odrastają ciemniejsze, mocniejsze i grubsze. Bardzo często regularnie podrażniania maszynką delikatna skóra pach, staje się ciemniejsza.

Jeśli już chcesz stosować tę metodę, to trzymaj się kilku prostych zasad. Po pierwsze, depilację wykonuj podczas wieczornej kąpieli, a nie gdy bierzesz szybki, poranny prysznic. W czasie kąpieli skóra pod pachami będzie bardziej rozmiękczona i wilgotna, dzięki czemu włoski lepiej będą się golić. Nie zapominaj o piance do golenia (warto sięgać po te do skóry wrażliwej). Odpowiedni poślizg zapewni dokładną i bezpieczną depilację. Istotne jest też to, jak traktujesz skórę po goleniu. Nie zapominaj więc o nałożeniu kremu po depilacji, który ukoi delikatną skórę i zapobiegnie wystąpieniu podrażnień. Nigdy nie stosuj preparatów z alkoholem na świeżo wygolone pachy!

Aby golenie pach przebiegało bezpiecznie, często wymieniaj ostrza. Stępiona maszynka doprowadzi do silnych podrażnień i nie usunie wszystkich włosków za jednym posunięciem.

Reasumując, plusem tej metody jest szybki efekt tanim kosztem. Minusem niestety jest jego krótkotrwałość, przez co wymagane jest częste powtarzanie zabiegu, a to z kolei nie pozwala skórze w pełni się zregenerować.

Depilacja pach przy użyciu kremu

Kremy do depilacji pozwalają usunąć włoski całkowicie bezboleśnie. Ich działanie polega na rozpuszczeniu keratyny, czyli podstawowego budulca włosa. W efekcie uszkodzone włoski łatwo usuwa się za pomocą dołączonej szpatułki bądź gąbki.

Stosowanie kremu do depilacji pach jest bardzo proste. Wystarczy pokryć nim włoski i odczekać kilka minut (koniecznie trzymaj się czasu podanego przez producenta!). Po upływie wskazanego czasu usuń szpatułką krem wraz z włoskami. Resztę produktu należy dokładnie spłukać letnią wodą z mydłem.

Depilacja kremem usuwa jedynie wierzchnią część włosa, podobnie jak w przypadku maszynki. Efekt więc nie będzie długotrwały, bo już po 2-3 dniach włoski odrosną. Można jednak sięgnąć po specjalne kremy spowalniające wzrost włosków po depilacji. Ponadto warto pamiętać, że kremy często powodują reakcje alergiczne, dlatego dobrze jest przeprowadzić próbę uczuleniową. Co więcej, po depilacji kremem, należy przez 24 godziny unikać ekspozycji na słońce.

Depilacja pach depilatorem

Odkąd pojawiły się na rynku depilatory elektryczne, usuwanie zbędnych włosków z ich użyciem stało się bardzo popularne. Depilacja pach depilatorem jest więc popularną metodą, mimo że wiąże się z bólem (włoski w czasie zabiegu są wyrywane wraz z cebulką).

Na rynku znajdziemy wiele depilatorów z nasadką chłodzącą, która pomaga złagodzić dyskomfort zabiegu. Co więcej, z każdą kolejną depilacją włoski odrastają słabsze, przez co ból staje się mniejszy. Również ich gęstość z biegiem czasu spada.

Depilator nie jest drogim wydatkiem, najtańsze dostępne są już za około 40-50 złotych. W czasie depilacji nie używa się żadnych żeli czy pianek, więc zakup urządzenia jest wydatkiem jednorazowym.

Depilacja pach depilatorem przynosi dłuższy efekt. Włoski odrastają zwykle po około 2-3 tygodniach, co niewątpliwie jest wielką zaletą tej metody. Niestety bolesność zabiegu to ogromny jej minus, przez co wiele kobiet rezygnuje z depilacji pach depilatorem. Kolejną wadą jest fakt, że włoski do zabiegu muszą mieć przynajmniej kilka (około 5) mm długości. Częsta depilacja pach depilatorem może również doprowadzić do wrastania się włosków. Ogólnie, skóra pod pachami jest bardzo wrażliwa i delikatna, dlatego też nie polecamy depilacji pach tą metodą.

Depilacja pod pachami za pomocą wosku

Depilacja woskiem podobnie jak depilatorem elektrycznym usuwa włoski wraz z cebulką. Efekt więc będzie równie długotrwały (około 2-3 tygodnie). Niestety zabieg jest równie bolesny. Niezbyt miłe doznania z depilacji pach woskiem skutecznie odstraszają większość kobiet. Co gorsze samej ciężko odpowiednio dobrze napiąć skórę pod pachami, co w przypadku depilacji woskiem ma ogromne znaczenie. Dobrze napięta skóra to mniejszy ból przy zrywaniu paska.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z tej metody, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie depilacja pach woskiem w salonie kosmetycznym. Profesjonalny zabieg z pewnością będzie mniej bolesny niż amatorskie woskowanie w domowym zaciszu.

Nie wiem, czy wiesz, ale włoski pod pachami rosną w różnych kierunkach. Dlatego w przypadku depilacji pach woskiem należy osobno usuwać górną i dolną część pach.

Depilacja pach laserem

Depilacja pod pachami za pomocą lasera to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda na pozbycie się niechcianych włosków. Laserowa depilacja gwarantuje trwałe efekty, co sprawia, że jest niezwykle popularnym zabiegiem kosmetycznym. Niestety nie jest to tani koszt, gdyż depilacja pach kosztuje około 150 złotych. Co więcej, z uwagi na fakt, że laser działa jedynie na włoski będące w fazie wzrostu, zabieg należy powtarzać (w przypadku pach około 3-5 razy), aby trwale pozbyć się wszystkich włosków pod pachami.

Reasumując, depilacja pach laserem nie jest tanim wydatkiem. Niemniej jednak porównując trwałość efektu z innymi metodami, depilacja laserowa tak naprawdę wychodzi najtaniej. Warto wspomnieć, że dla utrzymania efektów jedwabiście gładkiej skóry pod pachami, depilację laserem należy powtarzać co rok lub dwa lata.

Depilacja pod pachami z wykorzystaniem technologii laserowej jest praktycznie bezbolesna. Niestety nie każdy może ją wykonać. Przeciwwskazaniem są między innymi:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią,
 • epilepsja,
 • rozrusznik serca,
 • pompa insulinowa,
 • metalowe implanty,
 • cukrzyca,
 • łuszczyca,
 • bielactwo,
 • terapia niektórymi lekami,
 • nowotwory (aktualne lub przebyte),
 • świeża opalenizna,
 • choroby skóry.

Laserową depilację pach wykonuj tylko w profesjonalnym gabinecie. Jest to zabieg wymagający od kosmetyczki odpowiednich umiejętności. Zanim go wykonasz, niezbędny będzie wywiad, który wykluczy wszelkie przeciwwskazania do zabiegu.

A co z dezodorantami?

Nie tylko depilacja pod pachami może prowadzić do podrażnień. Stosowanie nieodpowiednich dezodorantów również powoduje zaczerwienienie i pieczenie skóry. Co więcej, większość z dostępnych na rynku produktów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Bardzo często sięgamy po antyperspiranty, które mają za zadanie hamować wydzielanie potu. Tymczasem jest to funkcja całkowicie naturalna i niezbędna dla naszego organizmu. Całkowite hamowanie ujścia gruczołów jest więc niezdrowe. Co gorsze, w większości produkty po które sięgamy, nie tylko hamują wydzielanie potu, ale także bardzo wysuszają delikatną skórę pod pachami.

Najlepszą alternatywą dla drogeryjnych produktów jest przygotowanie antyperspirantu w domu. Jeśli jednak wolisz te sklepowe, przy wyborze kieruj się podstawowymi zasadami. Po pierwsze wybieraj antyperspiranty w kulce, te w sprayu bardzo wysuszają skórę. Sięgaj po produkty bez PEG, alkoholu oraz aluminium. Szczególnie ten ostatni składnik jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia (odkłada się w organizmie i może powodować nowotwory). Staraj się wybierać produkty wzbogacone o wyciągi z roślin oraz takie, które nie hamują potu, a jedynie niwelują jego nieprzyjemny zapach.

Depilacja pod pachami nie powinna mieć już dla ciebie tajemnic. Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji delikatnej skóry i wybierz metodę, która będzie dla Ciebie równie skuteczna co bezpieczna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *