Zobacz, jak wykonać poprawny demakijaż twarzy i oczu

Zobacz, jak wykonać poprawny demakijaż twarzy i oczu

Dziś poruszamy temat dotyczący praktycznie każdej z nas. Mowa o demakijażu, który codziennie musimy wykonywać przed snem. Dla wielu z nas to dość kłopotliwa czynność, lecz niestety konieczna. Skóra musi przecież odpocząć od kosmetyków. Tę czynność zwykle robimy szybko i często niedbale, co niekorzystnie wpływa na naszą cerę. Na dodatek nie każda z nas wie, z czym tak naprawdę wiąże się demakijaż. Zobaczmy, jak należy prawidłowo wykonywać demakijaż oraz czego najlepiej w tym celu użyć. Rozwiejemy pojawiające się wątpliwości dotyczące demakijażu oczu.

Dlaczego demakijaż jest tak ważny?

Demakijaż dla większości kobiet nie jest niczym szczególnym. Często nie zastanawiamy się nad tym, czy wykonujemy go dobrze. Celem jest po prostu zmycie resztek makijażu po ciężkim dniu. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy używamy do tego odpowiednich kosmetyków. Niewłaściwie dobrane produkty mogą wywołać podrażnienia, a nawet alergie.

Co ciekawe, demakijaż nie jest wyłącznie obowiązkiem kobiet, które się malują. Ten „zabieg” powinny wykonywać także panie, których cera nie ma styczności z kosmetykami do makijażu. Dlaczego? Dzięki demakijażowi skóra zostaje odświeżona i właściwie oczyszczona z zanieczyszczeń oraz sebum.

W demakijażu chodzi głównie o to, by po usunięciu makijażu zostało zachowane właściwe pH skóry (0,4 – 6, czyli lekko kwaśne). Jeśli zaniedbamy pielęgnację skóry, na jej powierzchni nagromadzą się bakterie, które zmienią odczyn pH z kwaśnego na zasadowy. Taki proces sprzyja m.in. pojawianiu się wyprysków.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Oczyszczona skóra będzie znacznie lepiej absorbować krem lub inny kosmetyk pielęgnacyjny.  Starannie i sumiennie wykonywany demakijaż jest w stanie nawet opóźnić proces starzenia się skóry! Z kolei niedbale wykonany demakijaż jedynie utrudnia proces złuszczania i regeneracji naskórka. W takiej sytuacji skóra staje się szara i matowa. Dlatego też prawidłowy demakijaż powinien być wykonywany nie tylko przed snem, lecz także i rano.

Demakijaż twarzy a typ cery

W wykonaniu prawidłowego demakijażu bardzo duże znaczenie mają odpowiednio dobrane kosmetyki. Głównym kryterium ich doboru jest typ cery. Każda skóra jest inna, w związku z tym wymaga zupełnie innej pielęgnacji. Jeśli kosmetyki będą niewłaściwie dobrane, możemy sobie jedynie zaszkodzić. Zobaczmy, jakie preparaty najlepiej stosować do poszczególnych typów skóry.

Skóra tłusta

Kosmetyki przeznaczone do cery tłustej pozbawione są tłuszczów oraz występują często w postaci żelu. Ich zadaniem jest oczyszczenie, usunięcie nadmiaru sebum oraz zwężenie porów. Warto zainwestować także w tonik o działaniu matującym, który najlepiej stosować po zakończonym demakijażu.

Skóra trądzikowa

Produkty przeznaczone do demakijażu skóry trądzikowej działają na podobnej zasadzie jak te do tłustej. Różnica polega jedynie na tym, że kosmetyki dedykowane skórze trądzikowej są wzbogacone o właściwości antybakteryjne. W oczyszczaniu tego rodzaju skóry zalecane jest korzystanie z gąbki lub szczoteczki.

Skóra sucha

W przypadku suchej cery najlepiej sprawdzą się delikatne pianki do mycia twarzy, a do demakijażu zalecane są nawilżające mleczka. Osoby z suchą cerą powinny stosować preparaty nawilżające na bazie olejów roślinnych, kwasu hialuronowego i gliceryny. Znana na całym świecie jest metoda demakijażu skóry suchej za pomocą oleju kokosowego. Odbywa się to w myśl zasady, która mówi, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Prócz oczyszczenia zyskujemy odżywioną i nawilżoną skórę.

Skóra mieszana

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kosmetyki o właściwościach nawilżająco – matujących. Panie z cerą mieszaną mogą wykonywać demakijaż, wykorzystując tak naprawdę dwa rodzaje kosmetyków – matujący żel (na tzw. strefę T) oraz delikatne mleczko nawilżające czy płyn micelarny.

Skóra wrażliwa

Kosmetyki do demakijażu skóry wrażliwej powinny być z kolei bardzo delikatne i mieć właściwości natłuszczające oraz nawilżające. Muszą być też hipoalergiczne, aby nie wywołały żadnych podrażnień. W tym przypadku szczególnie zalecane są dermokosmetyki, które znajdziemy w aptece.

Gadżety i akcesoria wspomagające demakijaż twarzy

Zazwyczaj demakijaż wykonujemy za pomocą tradycyjnych płatków kosmetycznych. Okazuje się jednak, że technologia poszła do przodu, w wyniku czego w sprzedaży pojawiły różne akcesoria i gadżety, mające ułatwić nam demakijaż. Jednym z nich jest hipoalergiczna rękawiczka (ściereczka) do demakijażu, wykonana z mikrofibry. Jak działa ten gadżet? Rękawiczka nie tylko skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki jej zastosowaniu prócz demakijażu wykonujemy jednocześnie mini peeling twarzy, który pobudza mikrokrążenie. Rękawiczka jest tak delikatna, że można używać jej nawet do demakijażu oczu! Gadżet nie radzi sobie natomiast z wodoodpornym makijażem.

Innym akcesorium służącym do demakijażu jest specjalna gąbka. Ten gadżet powstał z myślą o kobietach posiadających wrażliwą i problematyczną cerę. Produkt został wykonany z naturalnych substancji, które z pewnością nie wywołają żadnych podrażnień. Gąbeczka do demakijażu posiada porowatą powierzchnię, dzięki czemu lepiej usuwa wszelkie zanieczyszczenia, a przy tym delikatnie złuszcza skórę. Po zastosowaniu gąbeczki, twarz będzie czysta i wygładzona.

Czy demakijaż oczu i twarzy można wykonać za pomocą jednego kosmetyku?

Zapewne wszystkie chciałybyśmy wykonywać demakijaż jednym kosmetykiem. Niestety, czynność należy rozgraniczyć na demakijaż twarzy oraz demakijaż oczu. Obydwie czynności powinny być oddzielone od siebie grubą kreską. Każda z nich odbywa się na innej zasadzie, o której napiszemy za chwilę. Nie trudno zauważyć, że skóra w okolicy oczu jest bardziej delikatna i wyraźnie cieńsza. Dlatego też wykazuje większą skłonność do podrażnień. W związku z tym pielęgnacja tej części twarzy musi przebiegać nieco inaczej.

Należy podkreślić, że skóra wokół oczu nie posiada gruczołów łojowych, w związku z tym jest szczególnie narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Podczas wykonywania demakijażu konieczne jest odpowiednie jej natłuszczenie i nawilżenie (np. dwufazowym płynem). To ważne, ponieważ dzięki stosowaniu preparatów o takim działaniu wzmacniamy warstwę ochronną (hydrolipidową) skóry.

Demakijaż twarzy krok po kroku

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości przedstawiamy krótką instrukcję dotyczącą prawidłowego wykonania demakijażu twarzy.

  • Krok 1 – pierwszy etap demakijażu to dobór odpowiednich kosmetyków przystosowanych do typu naszej skóry.
  • Krok 2 – kiedy wybierzemy już właściwy produkt, przystępujemy do wykonywania demakijażu. Jeśli korzystamy z żelu, odrobinę preparatu nakładamy na palce, po czym aplikujemy na skórę twarzy i szyi (z daleka od oczu), wykonując okrężne ruchy. Mycie powinno trwać ok. 2 – 3 minut. Po tym czasie wystarczy spłukać twarz letnią wodą. Demakijaż można też wykonać z użyciem płatka kosmetycznego, rękawiczki lub gąbeczki. Wszystko zależy od sposobu użycia danego kosmetyku.
  • Krok 3 – po przemyciu twarzy należy zastosować tonik (koniecznie bezalkoholowy), który przywróci skórze optymalne pH. Kosmetyk aplikujemy za pomocą płatka kosmetycznego. Czynność tonizowania ma ogromne znaczenie. Na tym etapie usuwane są wszelkie resztki makijażu, których żel czy płyn nie był w stanie usunąć.
  • Krok 4 – na koniec na twarz nakładamy nawilżający krem, który odżywi skórę. Tak wykonany demakijaż z pewnością korzystnie wpłynie na kondycję naszej skóry.

Demakijaż oczu krok po kroku

Wreszcie przechodzimy do najistotniejszej części, czyli demakijażu oczu. Ten „zabieg” powinien być wykonywany bardzo delikatnie. Na wrażliwej w tym miejscu skórze szybko może pojawić się podrażnienie lub zaczerwienienie. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób powinien odbywać się właściwy demakijaż oczu.

  • Krok 1 –  aby zmyć z oczu makijaż, musimy zaopatrzyć się w specjalny płyn do demakijażu oczu (jednym z najczęściej polecanych jest dwufazowy płyn oczyszczający o działaniu natłuszczającym).
  • Krok 2 – wacik kosmetyczny nasączamy odrobiną płynu, zamykamy oko i delikatnie przemywamy powiekę. Przyłożonym do skóry wacikiem wykonujemy delikatne ruchy w dół. Dzięki temu sprawnie usuniemy tusz z rzęs. Ważne jest, aby podczas przemywania oczu nie naciągać skóry w tym miejscu.
  • Krok 3 – demakijaż oczu wykonany. Jeśli skończył nam się płyn, tusz możemy zmyć np. za pomocą chusteczek nawilżanych albo oliwki. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie należy zmywać oczu płynem przeznaczonym do demakijażu twarzy!

Woda z mydłem – czy to dozwolone?

O ile przemywanie twarzy samą wodą jest dozwolone (oczywiście pod warunkiem, że mamy zdrową skórę), to korzystanie z mydła już nie. Dlaczego? Produkt ten degraduje warstwę ochronną skóry, co znacznie pogarsza jej kondycję. Co ciekawe, używanie mydła (jak dowodzą badania) sprzyja powstawaniu zmarszczek! Wszystko przez zasadowy odczyn pH (powyżej 8), który mocno wysusza skórę. Dlatego też powinnyśmy zrezygnować ze starodawnego sposobu przemywania twarzy, który jak widać, nie jest korzystny dla skóry.

Jak wykonać demakijaż za pomocą kosmetyków domowej roboty?

Własne receptury i w tym przypadku są bardzo pomocne. Sprawdź, jak oczyścić twarz za pomocą niezawodnych domowych metod.

Maseczka z dyni

Pół szklanki zmiksowanego miąższu dyni mieszamy z taką samą ilością jogurtu naturalnego, po czym odstawiamy na ok. 2 godziny. Z mieszanki wytworzy się mleczko, które posłuży do oczyszczania twarzy rano i wieczorem. Płyn wcieramy w skórę, a następnie spłukujemy wodą. Czynność najlepiej wykonywać rano i wieczorem.

Maseczka z ogórka

Świeży ogórek obieramy i kroimy na cienkie plasterki. Następnie układamy na skórze twarzy oraz szyi i pozostawiamy na ok. 20 minut. Plastry możemy zabezpieczyć zwilżoną gazą, wówczas nie będą się zsuwały. Maseczka zadziała jak tonik, odświeży i zwęzi pory.

Mleczko do demakijażu z bzu

Do wykonania kosmetyku posłuży nam herbata z czarnego bzu. Dwie łyżki herbatki mieszamy z dwoma łyżkami mleka. Powstałym roztworem przemywamy twarz za pomocą płatka kosmetycznego.

Dobra kondycja skóry twarzy jest bardzo ważna, ponieważ to od niej uzależniony jest nasz młody wygląd. Nie powinnyśmy zaniedbywać codziennej pielęgnacji. Dotyczy to także demakijażu, który powinien być wykonywany w sposób staranny i dokładny. Pamiętajmy też, aby demakijaż oczu wprowadzać osobno. Dzięki temu unikniemy kłopotliwych podrażnień. Dbajmy o siebie i cieszmy się pięknym wyglądem!

Źródło:

  • https://www.laroche-posay.pl/artykul/jak-wykonac-poprawny-demakijaz/a33206.aspx
  • https://ecoandwell.pl/jak-prawidlowo-wykonac-demakijaz-twarzy-oczu/

Podobne artykuły