Dekoloryzacja włosów w domu i w salonie – jak powinna wyglądać?

dekoloryzacja włosów w domu i w salonie

Dekoloryzacja włosów to zabieg, który pozwoli pozbyć się niechcianego koloru po nieudanym farbowaniu włosów. Zapewne niejedna z Was przeżyła to rozczarowanie po farbowaniu włosów, które okazało się niesłuszną decyzją. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się między innymi, jak wygląda dekoloryzacja w salonie fryzjerskim oraz dowiesz się jak wykonać ją w domu. Zapraszamy!

Dekoloryzacja włosów – na czym polega zabieg?

Dekoloryzacja to zabieg, dzięki któremu możemy odwrócić skutki farbowania włosów zbyt ciemną farbą. W trakcie dekoloryzacji dochodzi do usunięcia z włosa sztucznych i nazbyt ciemnych pigmentów. To jedyny ratunek, kiedy po zabiegu farbowania okazało się, że efekt nie jest taki, jakiego oczekiwaliśmy. Należy jednak podkreślić, że zabieg dekoloryzacji może również okazać się zbawieniem w przypadku chęci powrotu do naturalnego koloru włosów.

Dekoloryzacja sprawdza się najlepiej na ciemnych pigmentach. Zatem idealnie sprawdzi się przy włosach czarnych, brązowych, czerwonych, mahoniowych, czy ciemnorudych. Aby jednak przebiegła pomyślnie, muszą zostać spełnione dwa warunki:

  • musi zostać przeprowadzona na wcześniej ufarbowanych włosach, ponieważ dekoloryzator działa wyłącznie na sztuczne pigmenty,
  • włosy muszą być w dobrej kondycji, gdyż dekoloryzacja wpływa na ich strukturę, niszcząc je i osłabiając, po zabiegu należy włosy ujednolicić za pomocą delikatnej farby.

Dekoloryzacja włosów to zabieg, który można wykonać w każdym salonie fryzjerskim. Równie dobrze może zostać przeprowadzona dekoloryzacja w domu. Poniżej opiszemy, jak przebiega zabieg w salonie i jak możne zostać wykonana dekoloryzacja włosów w domu.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Kiedy wykonujemy dekoloryzację włosów?

Ściąganie koloru z włosów może wykonać każda kobieta, której efekt koloryzacji nie przypadł do gustu. Można ją również przeprowadzić wówczas, kiedy znudził nam się obecny kolor włosów i chcemy je ufarbować na inny. Podczas dekoloryzacji ciemny barwnik zostanie wywabiony z naszych włosów, a kosmyki będą odpowiednio przygotowane na przyjęcie nowego koloru.

Watro zaznaczyć, że dekoloryzacja to zabieg polegający na usunięciu z włosów sztucznego barwnika, który wniknął w ich strukturę podczas koloryzacji. Nie służy on natomiast barwieniu naturalnych włosów. Dlatego też odbarwianie włosów zawsze przeprowadza się na włosach uprzednio farbowanych.

Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do ściągania koloru?

Przed przystąpieniem do dekoloryzacji warto wiedzieć, że to, jaki będzie efekt zabiegu, zależy głównie od koloru, na który pofarbowane są nasze włosy. Włosy ciemne posiadają wewnątrz sporą ilość ciemnego barwnika, dlatego ich odbarwianie jest trudniejsze i będzie przebiegało wieloetapowo.

Podczas jednej dekoloryzacji włosy można rozjaśnić o kilka tonów. Dlatego chcąc przemienić się z brunetki w blondynkę, nie liczmy na to, że uda się to po jednorazowym zabiegu. Czarne włosy rozjaśnimy najpierw do koloru brązowego, a te z kolei do rudego. Dopiero kolejne dekoloryzacje zbliżą nas do blondu.

To, jak długo musimy czekać na pełną dekoloryzację, zależy również od tego, czym wcześniej farbowałyśmy włosy i czy są one w dobrej kondycji. Jeśli farbowałyśmy włosy w salonie fryzjerskim, jest spora szansa, że jednokrotna dekoloryzacja przyniesie zamierzony efekt. Gorzej, jeśli do koloryzacji włosów stosowane były farby z drogerii. Te o wiele trudniej wywabić, ze względu na częstą zawartość w nich metali ciężkich.

Dekoloryzacja w salonie fryzjerskim

W salonie fryzjerskim można wykonać zabieg na kilka sposobów. Najszybszym z nich jest zastosowanie rozjaśniacza. Te dostępne w profesjonalnych salonach zawierają amoniak, ale ponadto wzbogacone są dodatkowo w inne substancje pielęgnujące, dzięki czemu są stosunkowo łagodne dla włosów. Wielu fryzjerów stosuje również specjalne ściągacze kolorów, czyli tzw. color peel, które wybarwiają pigment. Zabieg za ich pomocą zwykle trwa dłużej i niestety bardzo często nie radzi sobie ze wszystkimi pigmentami. W efekcie może dojść do tego, że po zabiegu dekoloryzacji, włosy ponownie ciemnieją. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że profesjonalni fryzjerzy są w stanie zdjąć farbę w ciągu jednej wizyty, pod warunkiem, że została ona nakładana w salonie fryzjerskim. W przypadku farb drogeryjnych sprawa nieco się komplikuje.

Farby dostępne w drogeriach nierzadko zawierają metale ciężkie, które trudno wybarwić. Zdarza się, że taki zabieg dekoloryzacji na farbie drogeryjnej trwa nawet do kilku godzin i niestety nierzadko wymaga powtarzania. Dlatego najlepiej jest zawsze farbować włosy w salonach fryzjerskich, ponieważ profesjonaliści używają delikatniejszych i znacznie lepszych jakościowo preparatów.

Przed rozpoczęciem zabiegu fryzjer musi ocenić stan włosów oraz zweryfikować, czy struktura włosa nie jest uszkodzona. Dopiero po tej kontroli dobiera rodzaj preparatu oraz dopasowuje jego stężenie. W tym momencie może już poinformować klientkę o ilości koniecznych zabiegów. Następnie przechodzi do aplikacji. Co kilka minut sprawdza, jaki jest kolor włosów. Należy pamiętać, że włosy po zabiegu mogą mieć nierówny odcień, dlatego niezbędne jest kolejne farbowanie w celu jego ujednolicenia. Farba jednak powinna mieć o ton jaśniejszy kolor niż aktualnie uzyskany odcień włosów.

Jeśli chodzi o czas trwania dekoloryzacji włosów w salonie fryzjerskim, to zależny jest on od rodzaju użytej farby oraz koloru, jaki chcemy osiągnąć. Zarówno czas, jak i ilość zabiegów będzie zależna od tego, o ile odcieni finalnie chcemy rozjaśnić swoje włosy. Należy podkreślić, że przy jednym zabiegu można rozjaśnić włosy maksymalnie o kilka tonów, np. z czarnych włosów możemy zejść do brązowych, a z brązowych do rudych.

W przypadku całkowitej dekoloryzacji czarnych włosów do ciemnego blondu należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zabiegi mogą być wykonywane nawet przez kilka miesięcy. Koszt dekoloryzacji włosów w salonie waha się od 100 do nawet 600 złotych.

Jak pielęgnować włosy po zabiegu dekoloryzacji w salonie fryzjerskim?

Zarówno dekoloryzacja, jak i następne farbowanie włosów zdecydowanie osłabia kosmyki. Wysuszone i zniszczone włosy wymagają więc odpowiedniej pielęgnacji. Należy sięgać po odżywki oraz maseczki, które trzeba stosować regularnie. Dobrze, jeśli będą to preparaty wzbogacone w keratynę, która będzie doskonałym lekarstwem dla osłabionych włosów. Warto udać się na profesjonalny zabieg do salonu fryzjerskiego, który głęboko nawilży lub zregeneruje włosy.

Jak wygląda dekoloryzacja włosów w domu?

Istnieje kilka metod na domową dekoloryzację włosów:

Dekoloryzator – preparat dostępny w każdej drogerii

Najczęściej jest to specjalny dekoloryzator, który możemy kupić niemalże w każdej drogerii. Jego koszt waha się w granicach 50 złotych. Preparat ten jest silnym, chemicznym utleniaczem, który pozwala rozjaśnić włosy.

Bezpieczna dekoloryzacja odbywa się etapowo. Dzień przed zabiegiem należy umyć włosy delikatnym szamponem. Najlepiej sprawdzi się tutaj szampon dla niemowląt. Tym razem zrezygnuj z nakładania odżywki. Na następny dzień przygotuj dekoloryzator zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie nałóż na włosy. Kosmetyk nakładaj, zaczynając od dołu i kierując się ku górze, omijając odrosty. Po upłynięciu wskazanego przez producenta czasu delikatnie umyj włosy i wysusz. W przypadku, kiedy kolor będzie nierówny, należy powtórzyć zabieg dekoloryzacji.

Dekoloryzacja w domu za pomocą kąpieli rozjaśniającej włosy

Kolejnym sposobem na pozbycie się niechcianych pigmentów jest zastosowanie tzw. kąpieli rozjaśniającej. Szampon i odżywkę należy zmieszać z rozjaśniaczem do włosów. Zasada działania zabiegu polega na tym, że zasadowe działanie szamponu otwiera łuskę włosa, co pozwala na wniknięcie rozjaśniacza i usunięcie pigmentów. Jeśli dodamy do mieszanki odżywki, dodatkowo nawilżymy i odżywimy włosy. Jest to niestety zabieg, który rzadko daje dobre efekty, dlatego też specjaliści odradzają takie eksperymentowanie.

Maseczki rozjaśniające domowej roboty

Domowe maseczki naturalne można przygotować np. na bazie miodu. Przed myciem wystarczy nałożyć miód na włosy i pozostawić na kilka godzin. Innym domowym sposobem na naturalną dekoloryzację jest zastosowanie szamponu zmieszanego z łyżeczką sody oczyszczonej. Należy umyć włosy powstałą miksturą, a następnie spłukać je za pomocą octu jabłkowego. Naturalne, domowe maseczki może nie dadzą spektakularnych efektów, ale przy regularnym stosowaniu mogą nieco rozjaśnić zbyt ciemną koloryzację.

Kiedy należy unikać ściągania koloru z włosów?

Zdarza się, że odbarwianie włosów nie jest możliwe, ze względu na ich zły stan. Mowa tu o włosach rozjaśnianych lub po trwałej ondulacji. Również kosmyki zniszczone nadmiernym stosowaniem suszarki, lokówki czy prostownicy oraz cienkie i słabe nie powinny być odbarwiane.

Wprawdzie odbarwianie włosów nie uszkadza ich struktury, ale jak każdy zabieg z użyciem chemii osłabia włosy. Dlatego w przypadku posiadania bardzo zniszczonych kosmyków, warto wstrzymać się z dekoloryzacją do momentu ich odbudowy. Zwłaszcza jeśli po dekoloryzacji chcemy ponownie je ufarbować.

Dekoloryzacja włosów to niezbyt skomplikowany zabieg, który można przeprowadzić samodzielnie. Dostępność na rynku różnorakich gotowych preparatów, czy domowe sposoby na dekoloryzacje włosów sprawiają, że każda kobieta dobierze metodę odpowiadającą jej oczekiwaniom. A więc drogie panie, jeśli znudził Wam się dotychczasowy kolor włosów, zafundujcie sobie dekoloryzację. Nic tak przecież nie poprawia humoru, jak nowa fryzura.

Podobne artykuły