Jak dbać o włosy zimą?

Jak dbać o włosy zimą?

Od tego nie ma ucieczki – zima przychodzi co roku i zawsze wieje chłodem. Zrzuca na nas śnieg, mróz i… rozdwojone końcówki. Jak chronić włosy przed jej skutkami?

Dlaczego włosy nie lubią zimy?

Na zewnątrz zimno, w pomieszczeniach gorąco. Tu i tu powietrze jest bardzo suche, a włosy cierpią. Źle działają na nie zarówno kaloryfery, jak i mroźne, mniej wilgotne niż zazwyczaj powietrze. Niska temperatura szkodzi na różne sposoby: m.in. hamuje stopień wydzielania sebum oraz naprzemiennie rozszerza i zwęża naczynka krwionośne, przez co do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych.

Ale najgorsze są mrozy. Wtedy woda zgromadzona we włosach zamarza, co skutkuje mikropęknięciami w ich strukturze. Nic dziwnego, że stają się one bardziej matowe, suche i kruche, łamią się i rozdwajają. Ale można sobie z tym radzić! Zobacz jak dbać o włosy zimą.

Co z tą czapką?

Czapka – choć w dzieciństwie mało kto lubi ją nosić, z wiekiem staje się ona chwalebnym przejawem zdrowego rozsądku, a nawet modnym gadżetem. Bywa jednak, że mamy wątpliwości: czy czapka nie niszczy naszych włosów? Przecież ugniata je, elektryzuje i przyspiesza przetłuszczanie włosów. Mimo to nie bójmy się czapek! To najlepsza, wręcz niezbędna, bariera ochronna przed negatywnymi skutkami mrozu.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Włosy w czapce zimą

Czapka czapce nierówna. Warto czytać etykiety – cienko dziergana i akrylowa nie ochroni włosów przed zimnem. Inaczej niż gęsta i gruba, najlepiej ze „szlachetnej” dzianiny, jak kaszmir, wełna merynosowa czy alpaka. Na łagodniejszą pogodę wystarczy bawełna.

Czapka nie może być za ciasna, by nie powodować mechanicznych uszkodzeń włosa. Zwłaszcza, że w trakcie mrozów warto włosy związać i ukryć je pod nią w całości. To właśnie ich dolna część, zwłaszcza końcówki, są najbardziej podatne na zniszczenia.

Jak zabezpieczyć włosy przed suchym powietrzem i mrozem?

Istnieje wiele sposobów, by dbać o włosy zimą. Jakich?

Susz włosy przed wyjściem z domu

W czasie mrozów nie wolno wychodzić z domu z mokrą, a nawet lekko wilgotną głową i to nie tylko ze strachu przed przeziębieniem. Wilgoć, która po wyjściu na mróz zamarznie we włosach – rozsadzi ich wewnętrzną strukturę. Ważne, abyś wiedziała co niszczy Twoje włosy.Mimo to nie przesadzaj z suszeniem. Gdy jednak czas cię ściga i musisz sięgnąć po suszarkę, pamiętaj:

  • przed suszeniem dokładnie wytrzyj głowę ręcznikiem, suszarka będzie miała mniej pracy,
  • nie używaj zbyt gorącego powietrza,
  • susz włosy w kierunku końcówek, zamykasz wtedy ich łuski.

Intensywnie nawilżaj włosy na zewnątrz

Do nawilżania włosów używaj delikatnych szamponów nawilżających, odżywek i masek. Zwracaj uwagę na ich skład. Zbawienne, zwłaszcza o tej porze roku, okażą się produkty bogate np. w oleje roślinne albo alkohole i kwasy tłuszczowe, a także aloes, minerały pochodzenia morskiego, ceramidy, glicerynę, prowitaminę B5 (Panthenol), witaminę E, retinol, miód, mocznik czy mleczko pszczele. W okresie zimowym nie unikaj silikonów. One świetnie zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i zmianami temperatur. Pamiętaj! Nałożenie odżywki na dwie minuty po myciu nie nawilży dogłębnie twoich włosów, ale tylko powierzchownie je wygładzi.

Nawilżaj włosy od środka

Nawilżone włosy zimą

Na włosy najlepiej działa woda, więc nie broń się przed jej piciem. Ważna jest również bogata w warzywa i owoce dieta, a także spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które doskonale wpływają na poziom nawilżenia organizmu. Znajdziesz je m.in. w olejach, rybach, orzechach, oliwkach czy w awokadoWarto także wspomagać organizm właściwą suplementacją.

Zafunduj sobie olejowanie włosów

Oleje to genialne substancje, które zabezpieczają włosy przed zniszczeniami i utratą wilgoci. Wiele dziewczyn unika olejowania, myśląc, że to skomplikowany zabieg i sobie z nim nie poradzą. Niepotrzebnie! Warto spróbować choć raz i przekonać się na własnej skórze, że nie taki diabeł straszny. Do zabiegu olejowania można używać m.in. olejku arganowego, kokosowego, oleju migdałowego i z pestek malin, a nawet spożywczą oliwę z oliwek. Jak to zrobić? Zacznij od rozprowadzenia 1 łyżki wybranego oleju na skórze głowy lub na całej długości włosów, po czym wykonaj delikatny masaż. Możesz też owinąć głowę ręcznikiem. Zabieg ten należy wykonać co najmniej pół godziny przed myciem i powtarzać go 2-3 razy w tygodniu. Olej zmyj dokładnie delikatnym szamponem.

Pamiętaj o nawilżaniu powietrza w domu

Z suchym powietrzem w domu można walczyć. Pierwszym sposobem jest hodowanie roślin, bo one rewelacyjnie nawilżają powietrze. Możesz też zaopatrzyć się w nawilżacz lub – po domowemu – rozwieszać mokre ręczniki na kaloryferach. Gdy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicach zera lub więcej, warto wietrzyć mieszkanie. Powietrze na zewnątrz jest wtedy mniej suche niż w domu. Podstawą jest również kontrola temperatury. Starajmy się, by w mieszkaniu nie była za wysoka, a w okolicach 20 – 23 stopni.

To jak? Gotowa na zimę? Przygotuj swoje włosy i nie daj się jej zaskoczyć.

Podobne artykuły