KosmetykaMedycyna estetyczna

Czym są kurzajki i jak się ich pozbyć?

Dowiedz się jak skutecznie pozbyć się kurzajek

Problem ten dotyka co dziesiątą osobę i jest wyjątkowo trudny do zwalczenia. Nie tylko szpeci, ale także sprawia ból, dlatego nie wolno go ignorować. Wstydzisz się paskudnych brodawek na dłoniach? A może zauważyłaś u siebie pierwsze zmiany skórne? Nie zwlekaj – już dziś zadbaj o swoją skórę.

Czym są kurzajki?

Kurzajki, inaczej zwane brodawkami zwykłymi, powstają w wyniku zarażenia wirusem HPV. Najczęściej pojawiają się na dłoniach i są dość powszechne – wystarczy kontakt z zarażoną osobą lub przedmiotami, które dotykała. W dodatku nieleczone utrzymują się na skórze przez lata. Niestety medycyna nadal nie zna skutecznej metody leczenia tej przypadłości. Zawsze istnieje ryzyko, że brodawki wrócą. Warto jednak podjąć walkę z tą przypadłością.

Profilaktyka kurzajek

Na pewno wiesz jak należy dbać o dłonie. A kurzajkami najczęściej zarażamy się właśnie przez dotyk. Jeśli więc jesteś chora lub masz kontakt z kimś takim, często myj ręce. Nigdy nie rozdrapuj brodawek, bo tylko pogorszysz sprawę. Jeśli korzystasz z takich miejsc publicznych, jak basen, czy szatnia, uważaj na stopy. Zawsze zakładaj klapki, które ochronią Cię przed zainfekowaniem. Dbaj o swoją odporność – sięgaj w diecie po czosnek lub tran.

Leczenie kurzajek domowymi sposobami

Najpopularniejszym sposobem na zwalczanie kurzajek jest sok z jaskółczego ziela, które często rośnie przy drogach. Wystarczy przełamać łodygę, a uzyskanym z niej sokiem smarować kilka razy dziennie zmiany skórne. Po pewnym czasie powinna odpaść samoistnie. Możesz również sięgnąć po czosnek – przyklej go za pomocą plastra do kurzajki i zmieniaj opatrunek dwa razy dziennie. Podobnie stosuje się babkę lancetowatą, którą wystarczy zmiażdżyć na papkę. Nieco żmudniejszym rozwiązaniem jest maczanie brodawki w wodzie z ugotowanych obierek ziemniaczanych.

Preparaty z apteki na kurzajki

Alternatywą są preparaty apteczne, oparte na kwasie mlekowym lub salicylowym, w postaci żeli lub płynów. Zawsze trzeba stosować się do ulotki, załączonej do opakowania. Jeśli nie jesteś jednak w stanie poradzić sobie sama z tym problemem, koniecznie udaj się do dobrego dermatologa, który mu zaradzi.

Leczenie kurzajek w gabinecie

Gdy domowe metody zawodzą, najlepiej wybrać się do dobrego specjalisty, który zastosuje profesjonalną kurację. Najczęściej przeprowadza się zabieg krioterapii, czyli zamrażania ciekłym azotem. Nie przeprowadza się go jednak na obu stopach naraz lub dużych powierzchniach, ponieważ może to powodować znaczny ból i utrudniać chodzenie. Czasami trzeba go powtórzyć kilkakrotnie dla uzyskania pożądanego efektu. Innym rozwiązaniem jest elektrokoagulacja, czyli usuwanie kurzajki prądem. Zostawia jednak po sobie ślady w postaci blizn.

Jeśli i te metody nie działają, pozostaje łyżeczkowanie, czyli mechaniczne usunięcie brodawek przy pomocy narzędzia chirurgicznego lub odparowanie laserem. W przypadku leczenia w gabinecie trzeba się jednak liczyć ze sporymi kosztami, zwłaszcza gdy potrzeba kilku zabiegów. Jest to jednak o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze rozwiązanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *