Czy w ciąży można się opalać – sprawdź zasady bezpiecznego opalania

Opalanie w ciąży dla wielu kobiet jest czymś oczywistym i naturalnym. Dowiedz się, czy opalanie w ciąży jest w pełni bezpieczne dla Ciebie i dziecka. Poznaj fakty na temat opalania podczas ciąży i karmienia piersią.

Opalanie w ciąży – co musisz wiedzieć

Choć korzystanie z letniego słońca do tej pory mogło być punktem obowiązkowym wakacji, podczas ciąży musisz bardziej uważać. Wystawianie się na działanie intensywnego światła słonecznego może spowodować wiele zagrożeń dla Twojego zdrowia, a także dla dziecka, które nosisz. Oto dlaczego.

Przebarwienia i przyśpieszone starzenie się skóry

Zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiet w ciąży, powodują nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Jednym ze skutków jest tendencja do łatwego pojawiania się na przebarwień. Wystawiając się na intensywne promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony ryzykujesz, że na Twojej skórze bardzo szybko pojawią się nieestetyczne plamy, które będzie bardzo trudno usunąć.

„Pajączki”

Wzmożone promieniowanie słoneczne rozszerza naczynia krwionośne, które mogą pękać – tworzyć tzw. pajączki. Szczególnie w ciąży drobne naczynka mogą być podatne na masowe pękanie.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Znamiona

Ciąża to czas, w którym powinnaś szczególnie chronić znamiona, które masz na skórze. Jeżeli wystawisz je bez ochrony na długotrwałe promieniowanie słoneczne, niegroźne dotąd „pieprzyki” mogą się uzłośliwić i zacząć powiększać. Pod wpływem intensywnego opalania w ciąży bez zachowania środków ostrożności mogą się także pojawić nowe znamiona.

Przegrzanie organizmu

Przegrzanie organizmu podczas długiego opalania się jest największym zagrożeniem podczas ciąży. O ile nieodpowiednia ochrona skóry jest zagrożeniem głównie dla Ciebie, to przegrzanie jest niebezpieczne także dla dziecka, które nosisz pod sercem. Wzrost temperatury ciała matki może spowodować krwawienie z dróg rodnych, a nawet wywołać przedwczesne skurcze i poronienie.

Ciążowe opalanie – jak się chronić?

Najważniejsza podczas opalania w ciąży jest ochrona przed przegrzaniem organizmu. To nie jest trudne. Przede wszystkim w upalne dni nie wystawiaj się na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych w godzinach 11-15. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą. Schładzaj ciało zanurzając się w basenie, morzu jeziorze (nawet wejście do wody „do kolan” potrafi pomóc w obniżeniu temperatury ciała). Używaj specjalnych sprayów z czystą wodą, którą możesz się spryskać w upalny dzień, albo zwyczajnie przykładaj sobie do twarzy, na szyję i na dekolt mokry ręcznik. Podczas upału Twój metabolizm przyśpiesza. Pamiętaj, żeby zawsze mieć pod ręką coś pożywnego do zjedzenia, aby organizm miał energię by dobrze znieść upał.

A jak ochronić skórę? Najlepsze dla opalających się w ciąży są kremy z filtrem mineralnym. Minimalny filtr to SPF 30. Dermatolodzy zalecają kobietom w ciąży filtry rzędu SPF 50+ i to nie jest przesada, tylko wynika z wiedzy o zmianach hormonalnych, zachodzących w organizmach przyszłych matek. Pamiętaj, żeby nakładać duże ilości kremu na skórę i nasmarować się minimum 15 minut przed wyjściem na słońce. Opalając się w ciąży zrezygnuj z makijażu oraz perfum na bazie alkoholu. A jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, dokładnie wypytaj lekarza o możliwe interakcje z intensywnym promieniowaniem UV.

Kwas foliowy a opalanie w ciąży (witamina B9, np. w suplemencie Folik)

Lekarze i dietetycy zwracają uwagę na to, że podczas opalania w ciąży następuje wzmożone zapotrzebowanie na kwas foliowy (wit. B9). W ciąży i tak go pewnie dodatkowo suplementujesz, bo jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Przed słonecznym urlopem zapytaj swojego lekarza o maksymalną dawkę kwasu foliowego, jaką możesz przyjmować i zwiększ spożywanie suplementu do tego poziomu w dni, w które szczególnie długo przebywasz na słońcu.

Bezpieczne opalanie w ciąży – alternatywa

Jeżeli intensywna opalenizna jest dla Ciebie szczególnie ważna, istnieje bezpieczna alternatywa dla opalania w ciąży. Jest nią opalanie natryskowe. Latem mało kto z niego korzysta, więc z łatwością załapiesz się na promocję z dobrym salonie kosmetycznym.

Opalanie a karmienie piersią

Jeśli karmisz piersią i zastanawiasz się, czy opalanie ma wpływ na pokarm, jego ilość i jakość, to odpowiedź brzmi: nie. Po porodzie możesz stopniowo wracać do bardziej intensywnego opalania się na słońcu i w solarium. Jednak pamiętaj, że gospodarka hormonalna powróci do stanu sprzed ciąży dopiero po jakimś czasie, dlatego zwiększona wrażliwość na promieniowanie UV może się utrzymywać przez kilka miesięcy, a nawet dłużej. Pamiętaj o tym, zanim spędzisz cały letni dzień w bikini na plaży.

Zamiast opalania możesz wybrać inną formę relaksu. Znajdź SPA w swoim mieście i sprawdź, jakie zabiegi dla kobiet w ciąży i po ciąży znajdują się w ofercie!

Podobne artykuły