Kosmetyka

Choroba skóry, która spowalnia starzenie

Poznaj chorobę spowalniającą starzenie

„Skóra osób, które kiedykolwiek w życiu zmagały się z trądzikiem, starzeje się dużo wolnej, niż tych, które trądziku nigdy nie doświadczyły.” To stwierdzenie dr Simone Ribero z King’s College London obiegło świat jakiś czas temu. Teraz naukowcy z tej samej uczelni potrafią dokładnie wytłumaczyć skąd się bierze ta prawidłowość.

Badania kliniczne nad trądzikiem

Przez długi czas naukowcy nie potrafili wytłumaczyć przeciwstarzeniowego wpływu trądziku na skórę, choć zjawisko było znane od dawna. Dopiero szczegółowe porównanie wyników biopsji u szerokiej grupy osób, pozwoliło na określenie przyczyny. Zaobserwowano, że u osób chorujących na trądzik, telomery chromosomów w komórkach leukocytów są dłuższe, niż u osób, dla którym problem trądziku jest obcy. Udało się także połączyć tę prawidłowość ze ścieżką genową p53 (odpowiedzialną za naturalne obumieranie komórek), która u osób chorujących na trądzik jest mniej aktywna.

Jak było wiadomo już wcześniej, za występowanie trądziku w 80% odpowiada skłonność genetyczna.

Czy oznacza to, że nie trzeba walczyć z trądzikiem?

Oczywiście wyniki badań naukowców z King’s College London nie prowadzą do wniosków, że nie trzeba dbać o skórę trądzikową. Niestosowanie preparatów oczyszczających, zabiegów kosmetycznych, a w przypadku bardzo uporczywego trądziku, także leków, może prowadzić do zakażeń bakteryjnych i blizn. Wyniki badań pokazują jedynie zależność między trądzikiem a wolniejszym starzeniem się skóry.

Wiadomości, które docierają z King’s College London, na pewno będą jakąś pociechą dla wielu osób, którym trądzik spędza sen z powiek. Jakkolwiek – w kwestii konieczności oczyszczania cery trądzikowej i jej pielęgnacji – nic się tak naprawdę nie zmienia.

Zabiegi skuteczne na trądzik

Dermatolodzy są zgodni, że 2 zabiegi kosmetyczne są szczególnie godne polecenia, gdy nie wiesz jak sobie radzić z trądzikiem. Oczywiście oprócz tego należy stosować na co dzień preparaty, kosmetyki i leki, zalecone przez lekarza lub farmaceutę.

Oczyszczanie manualne (ekstrakcja)

Oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym to podstawowa broń przeciwko trądzikowi. Polega na dokładnym, manualnym oczyszczeniu porów skóry z zawartości, która mogłaby się stać pożywką dla bakterii. Nawet kosmetyczka bez szczególnego doświadczenia jest w stanie wykonać zabieg ekstrakcji poprawnie, pod warunkiem, że zachowane zostaną odpowiednie standardy bezpieczeństwa i higieny.

Higiena w trakcie oczyszczania manualnego

Przy oczyszczaniu manualnym dopuszczalne jest stosowanie specjalnych szpatułek (jednorazowych!). Obowiązkowo kosmetyczka wykonująca zabieg manualnego oczyszczania twarzy powinna go przeprowadzać w rękawiczkach.

Koszt zabiegu oczyszczania manualnego to ok. 100 zł w promocji do 150-180 zł w regularnej cenie.

Laserowe usuwanie trądziku

Zmiany trądzikowe można zatrzymać przy pomocy specjalistycznej aparatury laserowej. Na zabieg powinny zdecydować się szczególne te osoby, u których wszelkie inne metody zawiodły, albo przyniosły niezadowalający efekt.

Efekty laserowego usuwania trądziku

Specjaliści dermatolodzy zalecają zwykle stosowanie laserowego zabiegu na trądzik 1 do 2 razy w tygodniu przez minimum miesiąc. Efekty są widoczne od razu, po pierwszym zabiegu zwykle obserwuje się zmniejszenie trądziku o połowę. Jedna sesja wykonana na twarz trwa nie dłużej niż 15 minut. Dla utrzymania efektu zabiegu może okazać się konieczne stosowanie maści i leków wydawanych na receptę.

Cena jednego zabiegu laserowego usuwania trądziku kształtuje się na podobnym poziomie, jak oczyszczania manualnego. Należy pamiętać o tym, że zabieg trzeba stosować z dużą częstotliwością przez dłuższy czas. Z tego powodu całkowity koszt kuracji laserowej może być dość znaczny. Warto od razu umówić się w salonie na pakiet zabiegów, albo skorzystać z promocji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *