Jak dbać o cerę trądzikową?

Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik to zmora większości nastolatków, ale nie tylko. Może nas dopaść w każdym wieku, nawet po czterdziestce. Ropne krostki, czerwone pryszcze czy świecąca cera nie wyglądaj dobrze. Czasami nawet trudno je ukryć pod makijażem. Skóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania. Dlatego w poniższym artykule pod lupę bierzemy wszystko to, co kryje się pod słowem „cera trądzikowa”. Podpowiemy jak ją pielęgnować, zbadamy przyczyny powstawania trądziku oraz doradzimy, jakich kosmetyków używać, aby zminimalizować problem.

Skąd się bierze trądzik?

Przyczyną powstawania trądziku jest najczęściej zaburzona gospodarka hormonalna. Dzieje się to zazwyczaj podczas procesu dojrzewania. Ale problemy z trądzikiem mogą pojawić się tak naprawdę w każdym wieku. Zła dieta, nadmiar sytuacji stresogennych czy predyspozycje genetyczne również powodują pojawianie się zmian trądzikowych.

Czynniki te przyczyniają się do nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się na skórze. Skóra zaczyna się błyszczeć, a na jej powierzchni powstają krostki, zaskórniaki i grudki. Takie objawy wskazują, że zmagamy się z cerą trądzikową. A jak wiadomo, walka z nią do łatwych nie należy.

Najczęstszym rodzajem trądziku jest trądzik pospolity, który występuje w okresie dojrzewania, dlatego często nazywa się go młodzieńczym. Rzadszymi odmianami są: trądzik różowaty, bliznowaty, ropowiczy, skupiony, niemowlęcy czy skupiony.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Skóra trądzikowa, a skóra tłusta. Jak je rozróżnić?

Zarówno cera trądzikowa, jak i cera tłusta charakteryzują się nadmiernym przetłuszczaniem. Spowodowane jest to nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe. Najwięcej jest ich w tzw. strefie T obejmującej czoło, nos i brodę. W tych miejscach skóra świeci się najbardziej.

Na każdej z tych rodzajów skóry pojawiają się krostki i ropne wypryski. Jednak cera tłusta ma to „szczęście”, że zmiany skórne pojawiają się na niej sporadycznie. Przy cerze trądzikowej problem jest poważniejszy. Tu dochodzi kłopot w postaci zatykania się gruczołów łojowych. Nagromadzone sebum w reakcji z bakteriami znajdującymi się w gruczołach powoduje powstawanie zmian skórnych w postaci zaskórników, krostek i grudek.

Skóra trądzikowa, czyli jaka? Definiujemy cerę trądzikową

Cera trądzikowa jest bardzo problematyczna. Potwierdzą to zapewne nastolatki i osoby dorosłe, które zmagają się z problemem. Ale jak rozpoznać cerę trądzikową, czy kilka krostek na czole to już powód do niepokoju?

Zaskórniki i pojedyncze krostki mogą pojawiać się w każdym wieku. I wcale nie oznacza to, że nasza cera jest trądzikowa. Panie często obserwują na swojej twarzy krostki tuż przed pojawieniem się miesiączki. Takie zmiany skórne związane z cyklem menstruacyjnym nie świadczą o skórze trądzikowej.

Skóra trądzikowa to taka, na której zmiany ropne utrzymują się przez dłuższy czas (co najmniej 3 miesiące) i występują w dużych ilościach. Dodatkowo charakteryzuje się ona rozszerzonymi porami i obecnością zaskórników. Osoby zmagające się z problemem często posiadają wypryski również na plecach i dekolcie.  Skóra trądzikowa błyszczy się, a kosmetyki oczyszczające nie zawsze radzą sobie z problemem.

W przypadku zdiagnozowania tego typu cery należy otoczyć ją szczególną troską. Brak odpowiedniej pielęgnacji będzie pogłębiał problem. Często zdarza się, że trądzik jest na tyle rozległy, że wymaga interwencji lekarskiej i stosowania odpowiedniej kuracji.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Dobór kosmetyków

Pielęgnacja cery trądzikowej jest dość kłopotliwa. Wymaga szczególnego postępowania oraz doboru właściwych kosmetyków do jej pielęgnacji. Często krążą błędne opinie, że trądzik należy wysuszać. Absolutnie nie! Takie postępowanie skutkować będzie pojawianiem się kolejnych krostek.

W pielęgnacji cery trądzikowej należy stosować różnorodne kometki. Z jednej strony produkty antybakteryjne, ściągające i oczyszczające, które złagodzą zmiany skórne i oczyszczą cerę, a z drugiej nawilżające, pozwalające przywrócić skórze równowagę.  Kosmetyki antybakteryjne i matujące najlepiej aplikować rano. Ważne, aby miały one lekką konsystencję i nie potęgowały efektu błyszczenia się cery. Warto stosować również preparaty matujące, które ograniczą ten problem.

Wieczorem należy pomyśleć o nawilżeniu skóry, która została wysuszona przez działanie preparatów antybakteryjnych. Tu sprawdzą się kremy nawilżające czy naturalne olejki. Dobrym pomysłem może okazać się połączenie nawilżenia z działaniem antybakteryjnym. Takie właściwości posiada m.in. olejek z pestek malin.

Oczyszczanie

Pielęgnacja cery trądzikowej to przede wszystkim regularne oczyszczanie. Czynność tę należy wykonywać dwa razy dziennie. Rano, aby oczyścić skórę z nagromadzonego przez noc sebum i wieczorem w celu usunięcia makijażu i złuszczającego się naskórka.

Do oczyszczania skóry najlepiej jest używać delikatnych preparatów antybakteryjnych na bazie wody, które skutecznie usuną ze skóry zanieczyszczenia, pozostawiając ją świeżą i czystą. Doskonale sprawdzą się tu również płyny miceralne.

Tonizowanie

Po oczyszczeniu skóry przychodzi czas na tonizowanie. To ważny element pielęgnacyjny, bez którego cera trądzikowa nie może się obejść. Toniki odbudowują warstwę lipidową naskórka, co przyczynia się do lepszego wchłaniania kosmetyków pielęgnacyjnych. Dla cery trądzikowej najlepsze będą toniki ściągające i antybakteryjne.

Złuszczanie naskórka

Przy cerze trądzikowej nie można zapominać o regularnym usuwaniu martwego naskórka. Mowa tu o peelingach, które pomogą pozbyć się złuszczonego naskórka i dogłębnie odblokują pory. Idealnie sprawdzą się tu peelingi enzymatyczne. W przeciwieństwie do peelingów ziarnistych nie posiadają one drobinek ścierających, które mogłyby podrażniać skórę. Peelingi wykonujemy maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Nawilżanie

Skóra trądzikowa nie może być przesuszana. W przeciwnym razie zacznie produkować jeszcze większe ilości substancji łojowych. Dlatego należy zadbać o zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W tym celu regularnie należy stosować kremy nawilżające. Najlepiej na noc, kiedy podczas snu skóra chłonie o wiele więcej dobroczynnych substancji.

Jak dbać o cerę trądzikową domowymi sposobami?

Jak w każdym przypadku, tak i tu niezastąpione bywają domowe sposoby na pielęgnację cery trądzikowej. Maseczki czy toniki wykonane z tego, co mamy pod ręką oszczędzą pieniądze, a mogą okazać się równie skuteczne, jak preparaty z drogerii lub apteki. A więc do dzieła!

Maseczka z drożdży

O dobroczynnym wpływie drożdży na ten rodzaj cery słyszał chyba każdy. Są one bazą wielu maseczek i pigułek dostępnych w aptekach. Dlaczego więc nie mielibyśmy ich zastosować na własnej skórze. Wykonanie maski drożdżowej jest dziecinnie proste. A oto przepis:

Dwie łyżki drożdży piekarniczych zalej niewielką ilością ciepłej wody lub mleka. Powinna powstać gęsta papka. Mieszankę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i trzymaj przez 20 – 30 minut. Po tym czasie zmyj letnią wodą.

Maseczka z miodem i cynamonem

Zarówno cynamon, jak i miód znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych i bakteriostatycznych. Dlatego są idealnymi produktami do przygotowania domowej maseczki do cery trądzikowej. Jak ją wykonać? To bardzo łatwe:

1 łyżeczkę cynamonu zmieszaj w miseczce z 2 łyżeczkami miodu. Składniki dokładnie połącz ze sobą. Maseczkę nałóż na wilgotną twarz i odczekaj 10 – 15 minut, a następnie zmyj letnią wodą. Na koniec twarz możesz przetrzeć wacikiem nasączonym sokiem z cytryny.

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa. Na szczęście w większości problem ten mija wraz z osiągnięciem dojrzałości. Jednak do tego czasu warto się o nią szczególnie troszczyć, aby uniknąć szpecących pozostałości w postaci blizn. Dlatego ważne jest, aby absolutnie samodzielnie nie wyciskać ropnych krostek. Może dojść wówczas do zakażenia i poważnych komplikacji. Pamiętajcie, że problemy z cerą warto również konsultować u specjalistów. Jeśli samodzielna walka z trądzikiem nie pomaga, warto wybrać się do kosmetyczki lub dermatologa.

Źródło:

  • https://www.vichy.pl/blog/jakie-sa-przyczyny-tradziku-zaskornikowego-jak-zwalczyc-jego-objawy/vmag64967.aspx

Podobne artykuły