Cera naczynkowa – oczyszczanie, leczenie i zabiegi dla cery naczynkowej w gabinecie kosmetycznym

Zabiegi dla cery naczynkowej

Osoby posiadające cerę naczynkową doskonale wiedzą, że nie jest to łatwy w pielęgnacji typ cery. Wręcz przeciwnie, potrafi stwarzać wiele kłopotów. Narażanie skóry na szkodliwe działanie niektórych czynników, powoduje nieestetycznie wyglądające, popękane naczynka na twarzy. Często nawet makijaż nie jest w stanie ukryć czerwonych „pajączków”, które przebijają się przez skórę. Jak temu zaradzić? Czy naczynka na twarzy da się usunąć? Jak to zrobić? W jaki sposób pielęgnować cerę naczynkową?

Czym cechuje się cera naczynkowa?

Na wstępie warto podkreślić, że skóra naczynkowa to nie żadna choroba, lecz specyficzny typ cery. Cechą charakterystyczną tego typu cery są bardzo płytko osadzone pod skórą naczynka krwionośne. W wielu przypadkach na skutek różnych czynników na brodzie, nosie i policzkach wyraźnie widoczny jest też równomiernie rozmieszczony rumień. W początkowej fazie pojawia się i po krótkim czasie znika. Jednak z wiekiem czerwona plama zaczyna się utrwalać. Występowanie rumienia uwarunkowane jest genetycznie lub chorobowo, co może świadczyć np. o nadmiernej produkcji hormonów żeńskich (estrogenów).

Naczynka, jak już wcześniej wspomnieliśmy, są bardzo wrażliwe na czynniki pochodzące z zewnątrz. Ich działanie może powodować zarówno osłabienie, jak i uwydatnienie naczynek (a więc zwężanie i rozszerzanie). W przypadku posiadania cery naczynkowej konieczne jest więc leczenie oraz odpowiednia pielęgnacja. W przeciwnym razie może dojść do powstania trądziku różowatego.

Jak rozpoznać, że skóra jest naczynkowa?

Najbardziej charakterystyczne są tutaj „pajączki”, czyli naczynka, których maleńkie skupiska przypominają wyglądem pajęczą sieć. Występują one najczęściej w okolicy nosa. Inną charakterystyczną cechą wskazującą na cerę naczynkową jest rumień, który często pojawia się nie wiadomo skąd. Cera naczynkowa jest bardzo cienka i tym samym niezwykle wrażliwa.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Na takiej skórze bardzo łatwo można zaobserwować reakcję np. na zmienne warunki pogodowe. Szczególnie w okresie zimowym naczynka dają się we znaki, gdy wchodzimy z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia. Wówczas nawet kilkuwarstwowy solidny makijaż, nie zatuszuje mocno czerwonych naczynek. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, czy nasza skóra jest naczynkowa, zaobserwujmy, czy któryś z niżej wymienionych objawów, pojawił się na naszej twarzy.

Oznaki cery naczynkowej to:

  • zaczerwienienia i plamki,
  • widoczne „pajączki” na brodzie, w okolicy nosa i na policzkach,
  • skłonność do podrażnień i stanów zapalnych,
  • rumień pojawiający się od czasu do czasu na skutek np., gwałtownej zmiany temperatury otoczenia,
  • silne reakcje na promieniowanie słoneczne,
  • pieczenie i swędzenie skóry twarzy,
  • wrażliwość na szorstkie tkaniny oraz na mocniejsze peelingi i inne kosmetyki.

Jakie są przyczyny występowania problemów z naczynkami?

Czynniki genetyczne mają bardzo duży wpływ na pojawienie się problemów z naczynkami. Ale to nie jedyna przyczyna powstawania cery naczynkowej. Również wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych przyczynia się do pojawienia się problemów z cerą. Do najważniejszych z nich należą:

  • zmiany temperatury,
  • promieniowanie słoneczne,
  • wiatr,
  • mróz,
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • korzystanie z sauny i solarium,
  • emocje i stres,
  • wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych,
  • picie gorących napoi i alkoholu,
  • spożywanie ostrych przypraw,
  • stosowanie niewłaściwych kosmetyków,
  • zażywanie leków rozszerzających naczynia krwionośne.

Jaki makijaż skutecznie zakryje naczynka na twarzy?

Nie ulega wątpliwości, że wykonanie makijażu kamuflującego mankamenty cery naczynkowej, to nie lada wyczyn. Wiele kobiet po wykonaniu kilku nieudanych prób, po prostu się poddaje. W takiej sytuacji wiele z nas stara się zaakceptować wygląd swojej cery, poszukując jednocześnie skutecznych sposobów na pozbycie się widocznych naczynek. Zdradzamy więc kilka cennych wskazówek, jak wykonać makijaż, który ukryje brzydkie „pajączki”.
W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w kremy, zawierające zielony barwnik kryjący bądź glinki. Podczas wykonywania makijażu przyda się zielona kredka, która skrzętnie ukryje pojedyncze naczynka (metodę z kredką stosuje się także na cienie pod oczami). Wśród kosmetyków dostępna jest też zielona baza pod makijaż. Jednak nie zalecamy używania jej w ciągu dnia, ponieważ będzie bardzo rzucała się w oczy. Zdecydowanie lepiej stosować ją wieczorem, np. przed ważnym wyjściem. Baza nie daje jednak 100% skuteczności. Potrafi ukryć naczynka jedynie częściowo.
Kolejnym niezbędnym kosmetykiem jest fluid. Powinien być możliwie najsilniej kryjący. Zaleca się też unikanie kosmetyków, których odcienie sprowadzają się do różu i czerwieni! To jedynie uwydatni naczynka. Na szczęście nie musimy wysilać się w poszukiwaniach. Obecny rynek oferuje nam bowiem kosmetyki, które dedykowane są specjalnie dla cery naczynkowej.

Jak pielęgnować i jak dbać o cerę naczynkową?

Oczyszczanie

Tak jak w przypadku każdej cery, tak i przy cerze naczynkowej bardzo ważne jest jej oczyszczanie. Z uwagi na to, że ten rodzaj cery jest szczególnie wrażliwy, jej oczyszczanie powinno być niezwykle delikatne. Do demakijażu dobrze jest używać lekkiego mleczka, przeznaczonego do tego typu cery. Powinno mieć działanie wzmacniające i nawilżające. Oczyszczanie skóry można wykonać również za pomocą płynu micelarnego. Wybierajmy taki, który również nawilża twarz. Bo jak wiadomo, skóra naczynkowa jest najczęściej sucha, więc nawilżanie odgrywa tu kluczową rolę.

Niektóre panie do oczyszczania twarzy używają specjalnych żeli myjących. Preparaty te doskonale usuwają zanieczyszczenia i makijaż. Warto jednak zwrócić uwagę na wodę, jaką używamy do zmywania kosmetyku. Powinna być mineralna lub przegotowana. Woda prosto z kranu może nadmiernie wysuszyć skórę. Dobrze jest również, aby nie była zbyt zimna, ani za gorąca. Wiadomo bowiem, że chód i wysoka temperatura przyczyniają się do zaognienia problemu. Pamiętajmy, żeby przy tego rodzaju skórze, zupełnie zrezygnować z mydła, które ją wysusza.

Osuszając twarz po myciu, pamiętajmy, by unikać jej pocierania. Wówczas łatwo o uszkodzenie delikatnego naskórka. Oczyszczanie cery naczynkowej powinno zakończyć się użyciem toniku, który nada skórze właściwe ph. Teraz już można wklepać odpowiedni krem.

Złuszczanie naskórka

Cera naczynkowa powinna być poddawana regularnym peelingom. Złuszczanie naskórka przyczynia się do jego regeneracji i odbudowy. W ten sposób skóra staje się grubsza i odporniejsza na działanie niekorzystnych czynników. Grubsza skóra pozwala również skutecznie ukryć naczynka, dzięki czemu nie będą tak widoczne.

Pamiętajmy jednak, że do złuszczania naskórka nie powinno się używać peelingów posiadających drobinki ścierające. Tu najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które usuwają zrogowaciały naskórek, nie podrażniając delikatnej skóry. Peelingi należy wykonywać regularnie co 10 lub 14 dni.

Cera naczynkowa – zbawienne maseczki domowej roboty

Jak się okazuje, nie tylko gotowe kosmetyki są w stanie skutecznie pielęgnować skórę naczynkową. Bardzo korzystnie na cerę z „pajączkami” wpływają także domowe maseczki, wykonywane na bazie popularnych produktów spożywczych. Oto kilka sprawdzonych receptur:

Zielona ulga dla cery

Do wykonania maseczki potrzebna będzie jedna sztuka kiwi, łyżka mąki ziemniaczanej oraz łyżka soku z cytryny. Wszystkie składniki należy zmiksować i otrzymaną „papkę” zaaplikować na twarz. Odczekać 15 min i zmyć.

Miodowo-śmietanowa maska nawilżająca

Przygotowanie tej maseczki wymaga użycia łyżki miodu oraz łyżki śmietany. Obydwa składniki należy połączyć, a następnie rozprowadzić na twarzy i zostawić na ok. 15 min. Po tym czasie maskę należy zmyć letnią wodą.

Cudowna moc ziół

Bazą do przygotowania maseczki będzie napar ze skrzypu, szałwii lub rumianku. Do wystudzonego naparu należy dosypać łyżkę witaminy A+E i wymieszać. W roztworze należy moczyć waciki i układać je na twarzy. Ziołowy okład należy pozostawić na około 20 minut.

Maseczka z nabiału

Jedną łyżkę śmietany należy zagnieść z łyżką tłustego twarogu. Następnie otrzymaną masę nakłada się na cerę i pozostawia na ok. 20 min. Po tym czasie należy zmyć maseczkę.

W jaki sposób można usunąć popękane naczynka na twarzy?

Okazuje się, że całkowite pozbycie się naczynek jest możliwe. Istnieją bowiem zabiegi, dzięki którym można skutecznie je zamknąć. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób usuwamy jedynie objawy, a nie przyczyny. Do tego typu zabiegów należą m.in. ultradźwięki, drenaż limfatyczny, elektrokoagulacja, jonoforeza, galwanizacja oraz bardzo popularne laserowe zamykanie naczynek. Ponadto, częste zastosowanie ma także fototermoliza, zabiegi lampą typu sollux oraz te o działaniu kojącym.

Czego „nie lubi” cera naczynkowa?

By móc prawidłowo pielęgnować cerę naczynkową, musimy wiedzieć, co przyczynia się do rozszerzenia naczynek. Warto zapamiętać, że skórze naczynkowej nie sprzyja słońce (także solarium), stres, zmiany temperatur, twarda i chlorowana woda, gorące kąpiele (w tym łaźnie i sauny) oraz wilgoć. Niekorzystny wpływ na kondycję naczynek krwionośnych mają także środki antykoncepcyjne, gorące powietrze, np. z suszarki, peelingi oraz spożywanie czerwonego wina.

Koniecznie należy się też wystrzegać wysuszających kosmetyków z alkoholem, gorących napojów (herbaty, kawy) oraz spożywania cytrusów i ostrych przypraw. Warto wiedzieć, że przyczyną pojawienia się skóry naczynkowej mogą być też różne choroby, jak np. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, zaburzenia hormonalne lub trawienne.

Specyficzna cera naczynkowa wymaga dużej uwagi oraz specyficznej pielęgnacji. Pamiętajmy, by w miarę możliwości nie narażać skóry na działanie szkodliwych czynników. Inwestujmy także w hipoalergiczne kosmetyki, które będą znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych odpowiedników. Ze skórą naczynkową da się żyć. Wystarczy tylko, że będziemy o nią skrupulatnie dbać!

Skóra naczynkowa ukryta pod makijażem

Nierówny koloryt cery naczynkowej można z powodzeniem ukryć, wykonując odpowiedni makijaż.  Jednak zaczerwienienia trudno będzie zamaskować samym podkładem. Warto więc zaopatrzyć się w korektor w zielonym kolorze, który zamaskuje czerwone plamy. Korektor nanosimy tylko na te miejsca, które chcemy zakamuflować, a następnie delikatnie rozcieramy. Następnie możemy przejść do naniesienia podkładu. Całość makijażu dopełniamy pudrem. Ważne, aby nie był on w kolorze różowym, co spotęgowałoby efekt czerwonej skóry. Najlepiej sprawdzi się tu kosmetyk w odcieniu brązu lub beżu.

Jakie zabiegi dla cery naczynkowej ?

Na rynku jest dostępnych coraz więcej zabiegów przeznaczonych do cery naczynkowej.

Najpopularniejszym zabiegiem do walki z widocznymi naczynkami jest zabieg urządzeniem IPL , który wykonywany jest w gabinetach dermatologicznych. Impulsowe światło emitowane przez IPL pochłania hemoglobinę zawartą w naczynku, tym samym stopniowo je obkurczając. Zabieg ten zmniejsza znacznie rumień, uspokaja stan zapalny i zamyka popękane naczynka.

Aby uzyskać zadawalające efekt trzeba wykonać serię zabiegów. Ich ilość dobierana jest według indywidualnych potrzeb, średnio jest to od 3 do 10 zabiegów.

Alternatywnym sposobem usuwania naczynek jest elektrokoagulacja, która  pod wpływem prądu stałego ścina białko w tkankach powodując termiczne uszkodzenie naczynek.

Do walki z widocznymi naczynkami wykorzystywany jest również laser frakcyjny. Zabiegi z użyciem tego urządzenia wykonywane są w gabinetach dermatologicznych i klinikach medycyny estetycznej. Jest zabieg dość bolesny, lecz daje znakomite efekt już po 2 seriach.

Cera naczynkowa jest bardzo wymagająca. Jednak odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, unikanie niekorzystnych czynników i odpowiednio dobrany makijaż są w stanie ją poskromić. W sytuacji, kiedy problem staje się bardzo uciążliwy, warto skorzystać z pomocy gabinetów medycyny estetycznej. Laserowe zamykanie naczynek pozwoli na dobre uwolnić się od niechcianych pajączków.

Podobne artykuły