Cellulit wodny – objawy, przyczyny i sposoby zwalczania

Cellulit wodny – objawy, przyczyny i sposoby zwalczania

Istnieją dwa główne rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Cellulit wodny został uznany za chorobę cywilizacyjną ze względu na ścisły związek z zaburzeniami krążenia krwi i limfy. Pozytywną informację stanowi fakt, że cellulit tego typu można wyeliminować łatwiej niż cellulit o charakterze tłuszczowym.

Cellulit wodny – co to jest?

Jak pozbyć się cellulitu wodnego? Tego można dowiedzieć się dopiero po zapoznaniu się z jego objawami i przyczynami. Zmiany skórne są początkowo niedostrzegalne, ale w związku z zaburzeniami przepływu krwi i limfy woda oraz tłuszcz zaczynają się gromadzić w tkance podskórnej. Kumulująca się woda prowadzi do powstawania opuchlizny w obrębie nóg, a w szczególności na udach, łydkach i w okolicach kostek. Początkowo gładka skóra staje się pofałdowana. W przypadku cellulitu tłuszczowego sytuacja jest bardziej problematyczna w kwestii usunięcia go, ponieważ jego przyczynę stanowi gromadzenie się w komórkach nadmiaru kwasów tłuszczowych. Aby się go pozbyć, konieczne jest rozbijanie komórek tłuszczowych.

Ten rodzaj cellulitu może pojawić się na dowolnej części ciała, ale najczęściej w miejscach, gdzie jest więcej tkanki tłuszczowej, czyli na udach, pośladkach i brzuchu. Może jednak obejmować również łydki lub ręce. Ma postać podskórnych grudek, które są widoczne jako nierówności skóry. Cellulit wodny często dotyka osoby szczupłe, a cellulit tłuszczowy występuje najczęściej u osób z nadwagą.

Cellulit wodny – przyczyny

Do głównych przyczyn powstawania cellulitu wodnego należy nadmierna produkcja estrogenów i niezdrowy tryb życia. Właśnie z powodu zwiększonej produkcji hormonów problem z cellulitem tego typu mają osoby szczupłe.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Tworzy się pod wpływem takich czynników jak:

  • ograniczona aktywność fizyczna,
  • zbyt mała ilość płynów w ciągu doby,
  • dieta obfitująca w sól i ostre przyprawy zatrzymujące wodę,
  • nieregularne posiłki,
  • sięganie po używki takie jak kawa, alkohol i papierosy,
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • częste zakładanie obuwia na wysokim obcasie.

Jak pozbyć się cellulitu wodnego – domowe sposoby

Gdy przyczyny cellulitu wodnego są już znane, należy przystąpić do jego redukcji. Objawy cellulitu można niwelować domowymi sposobami.

Prysznice

Warto zacząć od pryszniców z naprzemiennie włączaną ciepłą lub zimną wodą. Mocny strumień wody należy nakierować na zmienione chorobowo miejsca. Jest to doskonały masaż pobudzający krążenie krwi i limfy.

Masaże z peelingiem i kremami

Skutecznie działają także masaże z użyciem ostrych rękawic i szczotek. Peeling z fusów kawy lub gotowy peeling gruboziarnisty zniweluje obrzęki, a przy okazji znakomicie wygładzi skórę. Dostępne są specjalne kosmetyki do masażu antycellulitowego, które poprawiają jej elastyczność i zwiększają jędrność. W drogeriach i aptekach można kupić kosmetyki do codziennego stosowania w postaci kremów, balsamów, mleczek, żeli i serum, które najlepiej nakładać zaraz po wykonaniu stymulującego masażu i peelingu. Dzięki temu substancje aktywne zostaną skuteczniej wchłonięte. Jeżeli domowe sposoby nie zapewniają oczekiwanych efektów, silniejsze działanie zagwarantują zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

Cellulit wodny – jak się pozbyć przy pomocy diety?

Nieprawidłowo skomponowana dieta znacząco wpływa na wygląd i zdrowie. Jeżeli spożywamy za dużo soli, opuchlizna jest wręcz naturalnym zjawiskiem, ponieważ przyprawa zatrzymuje wodę w organizmie. Dużą ilość soli zawierają wędliny, sery i wszelkie przekąski takie jak chipsy, krakersy i paluszki. Koniecznie trzeba je zamienić na warzywa, owoce, tłuste ryby i orzeszki niesolone. Zamiast soli należy używać innych przypraw. Świeże i suszone zioła doskonale ją zastępują. Warto mieć zawsze w pobliżu: bazylię, oregano, rozmaryn, majeranek i kurkumę.

Zatrzymanie wody w organizmie i tworząca się opuchlizna wiążą się bezpośrednio z brakiem przyjmowania odpowiedniej ilości płynów. Nie mogą to być jednak słodzone napoje, a nawet soki owocowe powinny być spożywane w umiarkowanej ilości ze względu na dużą zawartość cukru. Doskonałym wyborem są własnoręcznie przygotowane soki warzywne. Przede wszystkim należy pić wodę i to w ilości około 2 litrów dziennie lub nawet więcej. W ten sposób wypłukujemy toksyny, którymi naczynia krwionośne i limfatyczne są obciążone. Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, można też korzystać z herbatek o działaniu moczopędnym takich jak pokrzywa. Pijąc wodę mineralną, zaleca się dodanie plasterka cytryny lub wyciśniętego z niej soku, co sprzyja odkwaszeniu organizmu.

Aktywność fizyczna i odpowiednia odzież remedium na cellulit wodny

Masaże, odpowiednie kosmetyki lub zabiegi i dieta to nie wszystko, co można zrobić, aby pozbyć się cellulitu. O układ krążenia i usuwanie toksyn z organizmu należy zadbać również poprzez aktywność fizyczną. Najlepsze są rodzaje aktywności, które stymulują mikrokrążenie, a zalicza się do nich pływanie, gimnastykę w wodzie i ćwiczenia aerobowe. Trening wysiłkowy nie jest wskazany ze względu na nadmierne obciążenie układu krążenia. Ruch chroni przed powstawaniem pomarańczowej skórki i pomaga w jej zlikwidowaniu, ale dużą rolę odgrywa również noszenie odpowiedniego obuwia i ubrań. Szpilki i wszelkiego rodzaju buty na wysokim obcasie i takie, które są ciasne sprzyjają problemom w obrębie nóg. Zakładanie ciasnych ubrań również powoduje, że cellulit wodny się uaktywnia. Warto poszukać strojów podkreślających sylwetkę, ale nieopinających ciała.

Podobne artykuły