Przebarwienia i blizny potrądzikowe. Podpowiadamy, jak pozbyć się blizn po trądziku

Przebarwienia i blizny potrądzikowe. Podpowiadamy, jak pozbyć się blizn po trądziku

Trądzik to choroba skóry, na którą cierpi większość nastolatków, ale nie tylko. Z problemem tym zmagają się również osoby dorosłe. Krostki i ropne wypryski nie wyglądają estetycznie, ale odpowiednie leczenie pomoże je zwalczyć. Problemem mogą być natomiast blizny potrądzikowe i przebarwienia, które często pozostają w miejscu wyleczonego trądziku. Jak zapobiec ich powstawaniu? Jak pozbyć się blizn po trądziku? O tym w dalszej części artykułu.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie. W czasie trwania tego schorzenia na skórze pojawiają się ropne stany zapalne, które organizm sam próbuje zwalczać. Aby układ odpornościowy mógł skutecznie poradzić sobie z infekcją i prawidłowo wyleczyć rany, należy pozbyć się zalegających wokół nich bakterii i martwych komórek. W przeciwnym razie dojdzie do nieprawidłowego gojenia się skóry, w wyniku czego nowa tkanka będzie cienka i zbudowana nieprawidłowo. Wówczas w tym miejscu powstanie blizna zanikowa, mająca postać niewielkiego zagłębienia w skórze.

Blizny po trądziku z wiekiem mogą się coraz bardziej pogłębiać. Kiedy nasza skóra zaczyna produkować coraz mniej kolagenu, traci jędrność i elastyczność. Wówczas wszelkiego rodzaju niedoskonałości cery są jeszcze bardziej widoczne.

Chcąc uchronić się przed powstawaniem tego rodzaju blizn, należy w szczególny sposób dbać o skórę trądzikową. Nie wolno wyciskać i rozdrapywać ropnych krostek. Ich proces gojenia powinien następować samoistnie. Zabronione jest również dotykanie miejsc pokrytych trądzikiem, aby nie przenosić bakterii, które są głównym źródłem problemów.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Przebarwienia po trądziku a blizny potrądzikowe – czym się różnią?

Przebarwienia po trądziku to nie to samo co blizny. Przebarwienie jest ostatnim etapem gojenia się zmiany trądzikowej. Może być widoczne na skórze jeszcze przez kilka miesięcy po wygojeniu się krostki, ale w końcu znika. Chcąc przyspieszyć ten proces, można skorzystać z zabiegu wybielania przebarwienia. Wykonuje się go  przy użyciu lasera IPL lub brobmkowo – miedziowego.

Blizny po trądziku są trwałymi śladami, które pozostają na naszej skórze na skutek utraty tkanki. Pojawiają się zwykle wtedy, gdy w niewłaściwy sposób chcieliśmy usunąć wyprysk, wyciskając go lub rozdrapując. Mogą być bardziej lub mniej rozległe, ale ich usunięcie sprawia spore problemy.

Jak unikać blizn po trądziku?

Przed bliznami możemy się uchronić, zapewniając skórze trądzikowej odpowiednią pielęgnację. Dlatego bardzo ważne jest właściwe oczyszczanie skóry i regularne złuszczanie naskórka. W tym celu warto co miesiąc wykonać delikatną mikrodermadrazję lub peeling z użyciem kwasu salicylowego. Bardzo ważna jest również dieta, która powinna wykluczać ostre potrawy i zawierać dużą ilość witamin i antyutleniaczy.

W sytuacji pojawienia się stanu zapalnego trzeba stosować preparaty działające przeciwzapalnie.

Skóra dotknięta trądzikiem nie powinna być nadmiernie przesuszana, gdyż wbrew pozorom spotęguje to problem. Gruczoły łojowe w takiej sytuacji zaczynają produkować więcej sebum, aby ją odpowiednio nawilżyć. Wtedy pory się zatykają i pojawia się jeszcze więcej zmian trądzikowych.

Preparaty z apteki na blizny potrądzikowe

W aptekach możemy zakupić różnorodne preparaty, które pomagają w walce z bliznami potrądzikowymi. Mogą one wygładzać lub rozjaśniać blizny, dzięki czemu stają się one mniej widoczne. Maści i kremy na blizny dostępne bez recepty, z reguły pomagają na łagodniejsze zmiany skórne. Kurację mającą na celu zlikwidowanie blizn należy zastosować jesienią lub zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest słabsze. Skóra poddana działaniu tych preparatów jest bardziej wrażliwa na słońce, dlatego należy ją przed nim chronić. Rezultaty stosowania środków przeciwko bliznom potrądzikowym widoczne są zazwyczaj po upływie 3 miesięcy. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie zaprzestawać ich stosowania pomimo braku widocznej poprawy.

Maści i kremy na blizny zazwyczaj zawierają w swym składzie następujące składniki:

  • silikon – zapobiega utracie wody,
  • heparynę – o działaniu przeciwobrzękowym,
  • kwas hialuronowy – przyspiesza gojenie ran i poprawia elastyczność skóry,
  • polisilokolany – substancje ograniczające widoczność blizn,
  • allantoinę –  substancja, która redukuje podrażnienia i usuwa zmienione chorobowo tkanki,
  • masa perłowa – wygładza powierzchnię blizn, zmiękcza je i rozjaśnia oraz usprawnia metabolizm komórek,
  • śluz ślimaka chilijskiego – odbudowuje tkanki i poprawia ich elastyczność,
  • witamina E – usprawnia gojenie się ran,
  • wąkrota azjatycka – pobudza produkcję kolagenu, poprawia strukturę komórek.

Jeśli dostępne bez recepty preparaty apteczne nie przynoszą zadowalających efektów, warto skorzystać z pomocy lekarza dermatologa, który zapisze silniejsze i bardziej skuteczne środki.

Domowe metody na blizny po trądziku

Niewielkie blizny można próbować zwalczyć przy użyciu domowych metod. Działają one łagodniej niż leki, ale mogą wykazać się dużą skutecznością. Dobre efekty przynosi przecierania problematycznych miejsc sokiem z pietruszki, ogórka czy cytryny. Substancje te mają właściwości rozjaśniające, a więc skutecznie zmniejszają widoczność blizn i przebarwień. Doskonałe działanie wykazuje również żel aloesowy, który regeneruje skórę oraz eliminuje stany zapalne.

Skuteczny może się okazać też olejek arganowy, zawierający duże ilości witaminy E, która wspomaga regenerację skóry. Jednak używania tego preparatu nie zaleca się w przypadku tłustej cery, która posiada tendencję do pojawiania się zmian skórnych. Kosmetyk ten może zatykać pory, co zwiększa problem z wypryskami.

Zabiegi na blizny potrądzikowe

Niekiedy blizny potrądzikowe są tak głębokie i rozległe, że żadne maści, żele czy leki dostępne na receptę nie są w stanie z nimi sobie poradzić. Wówczas warto skorzystać, których skuteczność jest bardzo wysoka. Do najczęściej stosowanych zabiegów na blizny potrądzikowe zaliczamy:

Peeling chemiczny

Zabieg ten przeznaczony jest do usuwania mniejszych i powierzchownych blizn. Wykonuje się go przy użyciu specjalnych kwasów o odpowiednim stężeniu. Podczas zabiegu zewnętrzne warstwy skóry zmienione chorobowo zostają rozpuszczone, a w ich miejscu powstaje nowa, zdrowa skóra. Trzeba zaznaczyć, że efektem ubocznym zabiegu jest zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Dermabrazja

Zabieg pozwala na usuwanie głębszych zmian oraz wyrównywanie powierzchni skóry. Przed zabiegiem pacjentowi zostaje podane znieczulenie. Blizny usuwane są przy użyciu specjalnej diamentowej, szybkoobrotowej głowicy, która ściera zewnętrzną warstwę naskórka i górne warstwy skóry właściwej. Na efekt zabiegu trzeba poczekać około 2 miesięcy. W tym czasie skóra zdąży się odbudować i zregenerować.

Mikrodermabrazja

To łagodniejsza forma mechanicznego złuszczania naskórka. Wykorzystuje się ją do usuwania mniejszych blizn. Zabieg polega na ścieraniu zewnętrznych warstw naskórka przy pomocy odpowiedniej głowicy. Rezultaty zabiegu są widoczne po 3 dniach. Do tego czasu skóra może być zaczerwieniona. Najlepszy efekt uzyskuje się po wykonaniu 8 – 10 zabiegów. Wszystko oczywiście zależy od wielkości i rodzaju blizn.

Kamuflujemy blizny i przebarwienia po trądziku

Zarówno blizny, jak i nieestetyczne przebarwienia można zasłonić makijażem. W tym celu sięgamy po podkład kryjący. Niezastąpiony będzie również korektor, najlepiej w kolorze zielonym. Kolor ten przeznaczony jest do maskowania czerwonych i brązowych przebarwień. Przydatny może okazać się również korektor fioletowy, który wyrówna koloryt skóry. Po wykonaniu makijażu przy użyciu tych kosmetyków, drobniejsze blizny i przebarwienia pozostaną praktycznie niezauważalne

Blizny potrądzikowe i przebarwienia skóry nie dodają jej uroku. Dlatego warto korzystać z dostępnych rozwiązań, aby się ich skutecznie pozbyć. Pamiętajmy, że usuwanie blizn jest tym łatwiejsze, im wcześniej się za to zabierzemy. Nie czekajmy więc i podejmijmy z nimi walkę już dziś.

Źródło:

  • https://www.laroche-posay.pl/artykul/blizny-potradzikowe-jak-pozbyc-sie-blizn-i-przebarwien-potradzikowych/a31493.aspx
  • https://wylecz.to/twarz/blizny-po-tradziku/

Podobne artykuły