Jak dbać o blizny po oparzeniu? Najlepsze metody na zmniejszenie widoczności blizn

Jak dbać o blizny po oparzeniu?

Oparzenia skóry to rzecz nieunikniona. Bardzo często dochodzi do nich w domu. Nieostrożne obchodzenie się z ogniem czy wrzątkiem niosą za sobą ryzyko poparzenia. W konsekwencji tego powstają blizny, o które należy odpowiednio dbać. Pielęgnacja blizny po oparzeniu może trwać bardzo długo i od niej w dużej mierze zależy czy blizna będzie mniej, czy bardziej widoczna. Jak zatem postępować, aby blizna nie stała się krępującym dodatkiem do naszej urody?

Jak powstają blizny po oparzeniu?

Blizny pooparzeniowe powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej na skutek działania wysokiej temperatury. O tym, czy będą one widoczne, decyduje najczęściej głębokość oparzenia, wysokość temperatury i czas oddziaływania gorącej substancji na organizm. Dlatego natychmiast po oparzeniu zaleca się schłodzenie poparzonego miejsca pod bieżąca zimną wodą, aby zminimalizować ewentualne następstwa.

Świeża blizna przybiera czerwoną barwę. Jej leczenie może być długotrwałe, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. W zależności od stopnia poparzenia, gojenie się poparzonego miejsca może trwać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie następuje odbudowa tkanek. Do właściwego przebiegu tego procesu niezbędny jest kolagen, którego w uszkodzonej skórze jest znacznie mniej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizny. Zaniedbanie tej czynności może skutkować tym, że blizna pozostanie czerwona lub przerośnięta, a tym samym będzie bardziej widoczna.

Maść na blizny po oparzeniu – co powinna zawierać

Pozbycie się blizny lub zmniejszenie jej widoczności uzależnione jest od szybkości naszych działań. Dlatego zaleca się, aby zaraz po powstaniu blizny skupić się na jej właściwej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich preparatów. Tu czas działa na naszą niekorzyść.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

W każdej aptece możemy zakupić maść na blizny po oparzeniach. Preparaty te dostępne są bez recepty. Pozwolą one zatroszczyć się o bliznę we właściwy sposób. Ich skład jest tak dobrany, aby zapewnić odbudowującej się skórze wszystkich niezbędnych składników, potrzebnych do prawidłowej regeneracji. Dzięki temu istnieje duża szansa, że blizna zniknie całkowicie, lub gdy jest to niemożliwe, że będzie mniej widoczna.

Podstawowym składnikiem maści na oparzenia jest silikon. Substancja ta zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry, rozjaśnia i zmniejsza widoczność blizn. W sytuacji, kiedy blizna ma dużą powierzchnię, warto zastosować plastry silikonowe, które mają takie samo działanie jak maść, a substancje czynne działają na skórę przez całą dobę.

Maści i żele na blizny powinny być również bogate w kolagen (który działa wygładzająco i rozjaśniająco na blizny) oraz w witaminę E, A i D przyspieszające regeneracje skóry i usprawniające proces gojenia się ran. Preparaty na blizny zawierają również alantoinę, heparynę sodową i wyciąg etanolowy z cebuli, czyli substancje, które wpływają na proces gojenia się ran i przeciwdziała powstawaniu blizn.

Maść na blizny po oparzeniach – aplikacja preparatu

Preparaty na blizny po oparzeniu stosuje się wtedy, kiedy rana pooparzeniowa jest już całkowicie wyleczona. Mają one za zadanie zmiękczać i rozluźniać tkankę na powierzchni blizny, aby redukować jej widoczność. Tu niestety potrzebny jest czas. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest również systematyczne działanie. Maść lub krem należy wcierać w bliznę 2-3 razy dziennie przez okres nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od rozległości i stopnia oparzenia.

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu

Blizna po oparzeniu może być  pielęgnowana również przy użyciu domowych metod. Wiele bowiem roślin i produktów z naszej kuchni świetnie się do tego nadaje. Oto niektóre z nich:

Nasiona lnu

Olej i śluz z nasion lnu posiadają działanie przeciwzapalne i zmiękczające naskórek. Zapobiegają również powstawaniu blizn lub skutecznie ograniczają ich widoczność.

Miód

Miód stymuluje odnowę komórek skóry. Dzięki temu w medycynie ludowej od wieków był wykorzystywany jako jeden z najlepszych preparatów na blizny. Produkt w połączeniu z sodą oczyszczoną (w stosunku 1:1) stanowi doskonałe rozwiązanie na zmniejszenie widoczności blizn.

Cebula

Wyciąg z cebuli rozjaśnia i spłaszcza blizny, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Właściwości cebuli wykorzystywane są również do produkcji maści na blizny pooparzeniowe.

Aloes

Roślina ta znana jest od wieków ze swoich właściwości łagodzących. Miąższ z aloesu stosowany bezpośrednio na bliznę pobudza odnowę komórek i wygładza blizny.

Usuwanie blizn w gabinecie kosmetycznym

Niektóre blizny trudno jest usunąć za pomocą domowych metod czy preparatów z apteki. Wówczas z pomocą przychodzą nam zabiegi kosmetyczne. Jeśli blizna jest rozległa, ale płytka, można ją zlikwidować za pomocą peelingów chemicznych lub mikrodermabrazji. Podczas zabiegów usuwana jest zewnętrzna warstwa naskórka, co stymuluje włókna kolagenowe do odbudowy. W rezultacie skóra zostaje zregenerowana, a blizny spłycone i mniej widoczne. Aby efekt był zadowalający, należ przeprowadzać go kilka razy z częstotliwością raz w miesiącu.

Blizny po oparzaniu to problem wielu osób. Ich kształt i rozmiar zależy od stopnia poparzenia. Rozległych i głębokich blizny nie usuniemy bez śladu, ale możemy zmniejszyć ich widoczność, poprzez stosowanie odpowiednich preparatów i zabiegów. Mniejsze, powierzchniowe blizny odpowiednio pielęgnowane powinny zniknąć bez śladu. Jeśli nawet pozostaną na skórze, będą one mało widoczne. Dlatego jeśli się poparzysz, nie lekceważ problemu. Szybkie działanie, odpowiednia pielęgnacja blizny i systematyczność z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty. Pamiętaj jednak, że proces leczenia blizn może być długotrwały. Jeśli masz wątpliwości czy przebiega on prawidłowo, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan gojącej się skóry.

Źródło:

  • https://wszystkoobliznach.pl/blizna/blizny-po-oparzeniu-jak-je-usunac/

Podobne artykuły