Jak zrobić naturalny antyperspirant i dezodorant bez aluminium?

jak samodzielnie zrobić naturalny antyperspirant i dezodorant bez aluminium!

Problem potu towarzyszy nam nieustannie, zwłaszcza gdy temperatura za oknem mocno daje się we znaki. Kiedy się pocimy, wzrasta uczucie dyskomfortu, dlatego często sięgamy po tradycyjne dezodoranty i antyperspiranty. Niestety wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że korzystanie z takich kosmetyków niesie za sobą pewne ryzyko dla naszego zdrowia. Czego więc najlepiej używać? Otóż w pełni bezpiecznym rozwiązaniem będzie naturalny dezodorant lub antyperspirant, który można zakupić w sklepach z produktami ekologicznymi lub zrobić samodzielnie w domu. W poniższym artykule opisujemy m.in., czym są naturalne dezodoranty i antyperspiranty oraz w jaki sposób możemy wykonać je samodzielnie.

Kilka faktów o dezodorantach i antyperspirantach

Na początek musimy wskazać zasadniczą różnicę pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem. Wiele osób używa obu nazw zamiennie, ponieważ nie do końca zna specyfikę obu preparatów. Warto więc zapamiętać, że dezodoranty jedynie maskują przykry zapach potu, neutralizując jego specyficzną woń. Antyperspiranty są z kolei znacznie mocniejszym kosmetykiem, ponieważ nie maskują, a skutecznie ograniczają wydzielanie się potu. Zawarte w nich substancje chemiczne blokują pot do czasu zmycia kosmetyku ze skóry.

Pocenie się jest jedną z naturalnych czynności fizjologicznych człowieka. Dlatego nie można zatrzymać tego procesu. Na niewielką ilość potu wystarczy użyć zapachowego dezodorantu. Są jednak przypadki, w których mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Wówczas przydaje się antyperspirant, który skutecznie zapobiegnie poceniu. Zarówno drogeryjnym dezodorantom, jak i antyperspirantom nie można zarzucić braku skuteczności, lecz czy korzystanie z nich jest dla nas bezpieczne?

Dezodoranty i antyperspiranty kontra zdrowie – jak na nie wpływają?

Okazuje się, że jak w każdym przypadku, tak i tutaj, zdania są podzielone. Zwolennicy naturalnych kosmetyków mocno potępiają te tradycyjne. Owszem faktem jest, że dezodoranty i antyperspiranty, które kupujemy w drogeriach, zawierają w składzie aluminium, związki glinu, parabeny, barwniki itp.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Jedna z teorii na temat antyperspirantów zakłada, że zawarte w ich składzie szkodliwe substancje, wnikają w skórę, przedostając się do kodu DNA. W wyniku kontaktu z DNA przyczyniają się do inicjowania zmian na tle nowotworowym. Ponadto, podkreśla się także ich szkodliwy wpływ na hormon o nazwie estrogen, który odpowiada za namnażanie się komórek rakowych w piersiach.

Blokowanie gruczołów potowych na dłuższą metę nie jest dla nas korzystne. Antyperspiranty mogą bowiem przyczynić się do powstania zaburzeń w oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz nieprawidłowej termoregulacji. Z drugiej strony korzystanie z antyperspirantu pod pachy nie powinno powodować dużej szkody dla organizmu, ponieważ obszar ten stanowi zaledwie 1% gruczołów potowych, znajdujących się na naszym ciele. Ów toksyny są natomiast usuwane przez wątrobę i nerki. Pozostaje jeszcze oddziaływanie aluminium, czyli soli glinu (chlorowodorku glinu, chlorku glinu, fenosiarczanu glinu oraz siarczanu glinu) na nasz organizm. Wysokie stężenia tych substancji w antyperspirantach, mogą z czasem odbić się na zdrowiu. Glin ma bowiem tendencję do gromadzenia się organizmach żywych. Na skutek takiego zachowania pierwiastka, możemy mieć do czynienia z rozwojem różnych chorób (np. nowotworowych).

Podsumowując, dezodorant i antyperspirant z aluminium wnikając w skórę, uszkadzają DNA i doprowadzają jednocześnie do jego mutacji. Komórki namnażają się w nieskończoność, pobudzając do rozwoju komórki patogenne (nowotworowe). Coraz większa liczba zachorowań na raka piersi okolicy pach u kobiet to dowód na to, że aluminium szkodzi. W związku z tym warto wybierać dezodorant lub antyperspirant bez aluminium, który będzie całkowicie bezpieczny, wolny od wszelkich szkodliwych substancji i co ważne tak samo skuteczny.

Czym cechuje się naturalny dezodorant i antyperspirant?

Antyperspirant i dezodorant bez aluminium to bardzo łagodne kosmetyki, produkowane na bazie naturalnych wyciągów roślinnych. Co ważne, pomimo braku substancji chemicznych w składzie, są równie skuteczne, co ich drogeryjne odpowiedniki naszpikowane chemią. Naturalny dezodorant bez aluminium doskonale maskuje przykry i niekomfortowy zapach potu. Nieco mniej intensywnie działa naturalny antyperspirant, który jedynie częściowo hamuje wydzielanie się potu. W związku z tym u osób cierpiących na silną nadpotliwość może okazać się zbyt słaby.

W sklepach internetowych z produktami ekologicznymi można znaleźć naturalne dezodoranty i antyperspiranty w sztyfcie, w kulce, w sprayu, a nawet w kremie (np. z zieloną glinką za ok. 50 zł/50 ml). W sprzedaży dostępne są nawet specjalnie opracowane produkty dla alergików i kobiet w ciąży. Są to bezzapachowe naturalne dezodoranty, których cena wynosi ok. 20 zł – 25 zł za ok. 50 ml. Ciekawym produktem jest też łagodny dezodorant o nazwie „Zmrożony imbir” (Born to Bio), w którego składzie zawarty jest kompleks z bambusa i olejku eterycznego (ok. 24 zł/75 ml).

Rodzaje dezodorantów i antyperspirantów:

Skoro wymieniliśmy już działanie kosmetyków naturalnych oraz formy, w jakich występują, czas na specyfikę tych produktów. W składzie naturalnych dezodorantów i antyperspirantów można znaleźć najczęściej popularny ałun, wodę kwiatową BIO, puder z bambusa, a także substancje o działaniu pielęgnującym. Zobaczmy, czym są te składniki.

Ałun

To naturalny górski kryształ, który zawiera naturalnie występujące związki i nie ma zapachu. Niestety prócz soli potasu sproszkowany minerał zawiera także aluminium, które z kolei ma w składzie szkodliwy glin. Naturalnie występujące w przyrodzie składniki nie wnikają jednak w głąb skóry, lecz pozostają na jej powierzchni. Ałun działa bakteriobójczo i hipoalergicznie. Ponadto, skutecznie hamuje rozwój bakterii skórnych, które przyczyniają się do powstawania przykrego zapachu potu. Ten niezwykły minerał potrafi jeszcze więcej. Zastosowanie ałunu sprawia, że gruczoły potowe zaczynają się kurczyć, w efekcie czego zmniejsza się wydzielanie potu.

Woda kwiatowa BIO

Woda z ekstraktem z pomarańczy lub róży gwarantuje poczucie świeżości i czystości. Doskonale niweluje nieprzyjemny zapach potu.

Puder z bambusa

To bezwonny, bardzo drobny proszek, pozyskiwany z ekstraktu pochodzącego z wnętrza łodygi bambusa (Bambus Arundinacea rosnący w Indiach). Otrzymany ekstrakt, aby nadawał się do użytku, najpierw poddawany jest rozdrobnieniu. Bambus, dzięki dużej ilości krzemionki, ma wspaniałe właściwości antybakteryjne.

Substancje pielęgnacyjne

To naturalne wyciągi z oczaru wirginijskiego, z aloesu oraz z bambusa. Dzięki nim skóra pod pachami jest stale pielęgnowana, a sam kosmetyk pachnie bardzo przyjemnie i oryginalnie.

Jak samodzielnie wykonać naturalny dezodorant i antyperspirant?

Sprawdzone domowe metody to coś, co większość z nas bardzo mocno ceni. W końcu dzięki prostym sposobom możemy nie tylko zaoszczędzić, lecz także stworzyć naturalne kosmetyki wolne od szkodliwej chemii. Najstarszym substytutem popularnych dziś antyperspirantów jest soda oczyszczona. Ten produkt ma  fascynujące właściwości. Nie dość, że skutecznie czyści wszelkie powierzchnie, to w dodatku powstrzymuje pocenie! Wystarczy, że wilgotnymi palcami wetrzemy w skórę pach biały proszek i gotowe, „antyperspirant” zaaplikowany! Soda zneutralizuje nieprzyjemny zapach i sprawi, że pory ulegną zwężeniu.

A oto kilka innych, przydatnych przepisów:

Jak zrobić dezodorant w sprayu

Potrzebne składniki: płaska łyżeczka sody oczyszczonej, 100 ml hydrolatu (inaczej wyciąg) z róży damasceńskiej

Wykonanie: wodę kwiatową (hydrolat) podgrzewamy i lekko ciepłą mieszamy z sodą oczyszczoną. Roztwór wlewamy do buteleczki z atomizerem i gotowe. Pamiętajmy, aby przed każdym użyciem wstrząsnąć buteleczkę.

Jak zrobić dezodorant w kremie

Potrzebne składniki: 30 g masła shea, 60 g oleju kokosowego (może być też olej monoi), 5 łyżek sody oczyszczonej oraz dowolne olejki eteryczne

Wykonanie: olej kokosowy i masło wkładamy do niewielkiego garnuszka, który umieszczamy w kąpieli wodnej. Kiedy produkty się rozpuszczą, wsypujemy do nich sodę. Następnie dorzucamy olejki i mieszamy do czasu, aż składniki się połączą. Gotową mieszankę umieszczamy w zamrażarce na około 15 minut. Po tym czasie miksujemy masę do uzyskania kremowej konsystencji i gotowe. Dezodorant w kremie wystarczy już tylko przełożyć do słoiczka.

Jak zrobić antyperspirant w sprayu

Potrzebne składniki: 1 łyżeczka ałunu w pudrze, ok. 20 g kryształu, 125 ml wrzącej wody, opcjonalnie olejki eteryczne

Wykonanie: do naczynia z gorącą wodą wsypujemy ałun w pudrze i dodajemy minerał w kawałku. Mieszamy do rozpuszczenia. Możemy dodać też ulubiony olejek eteryczny. Na koniec przelewamy do buteleczki.

Jak zrobić antyperspirant w kremie

Potrzebne składniki: 50 g mąki ziemniaczanej, 50 g sody oczyszczonej, 4 łyżki oleju kokosowego

Wykonanie: wszystkie składniki łączymy do czasu uzyskania jednolitej masy. Kiedy masa osiągnie kremową konsystencję, możemy dodać ulubiony olejek.

Naturalne dezodoranty i antyperspiranty to całkowicie bezpieczne kosmetyki, którymi powinniśmy na dobre zastąpić tradycyjne chemiczne preparaty. Kosmetyki bez aluminium można kupić nawet w popularnych drogeriach, gdzie znajdziemy je na specjalnie wydzielonej półce ekologicznej. Pamiętajmy też, by przed zakupem zawsze zerknąć na skład kosmetyku, ponieważ w dzisiejszych czasach oznaczenia na etykietach często okazują się dla nas mylące.

Podobne artykuły