Alantoina w kosmetykach dla dzieci i dorosłych

Alantoina w kosmetykach – poznaj jej działanie oraz dowiedz się, w jakich produktach można ją znaleźć

Alantoina jest naturalnie występująca substancja o znakomitych właściwościach dla ludzkiej skóry. Korzystanie z jej dobrodziejstw objawia się znacznym przyspieszeniem gojenia się ran, ma własności zapobiegające zapaleniom skóry, a także łagodzi powstałe podrażnienia.Poznaj jej moc!

Czym jest alantoina?

Alantoina w kosmetykach znajduje zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, a to ze względu na jej delikatność. W wielu domach jest znana ze swoich właściwości, głównie za sprawą jej łatwej dostępności, gdyż duża jej zawartość znajduje się w naturalnie występujących roślinach, takich jak żywokost lekarski i inne rośliny motylkowe, soja i fasola i miodunka plamista. Przy czym w żywokoście lekarskim duża jej zawartość występuje w jego korzeniu. Na uwagę zasługuje fakt, że wytwarzanie allantoiny w roślinach ma miejsce przy współudziale bakterii brodawkowych. W kosmetyce alantoina jest syntetycznie uzyskiwana, jednakże nie ma żadnych szkodliwych skutków ubocznych czy niepożądanych odczynów skórnych wynikających z jej stosowania. Może być kupowana w postaci proszku, ale ze względu na jej zdolności do pochłaniania wody, najczęściej można ją spotkać w kremach, maściach, emulsjach, a także w tonikach i serach.

Alantoina właściwości

Lecznicze właściwości allantoiny odkryto bardzo dawno temu, bo w czasie pierwszej wojny światowej podczas opieki nad rannymi żołnierzami. Ponoć właśnie wtedy, po raz pierwszy zauważono, że w sposób bardzo efektywny wpływa na procesy gojenia się ran, znacząco je przyspieszając.

Przesłanki historyczne twierdzą, że alantoina zawarta w roślinach była zauważona już około 2000 lat temu. To właśnie ze względu na to, że alantoina pobudza organizm do rozpoczęcia procesu gojenie się rany. Najlepiej pozostawić ją odkrytą i tym samym umożliwić samoistne narastanie tkanki z podłoża rany. Oczywiście nie zawsze jest możliwe pozostawianie rany otwartej do czasu jej zagojenia. Ale w przypadku małych zranień i niewielkich uszkodzeń skóry, ma to, jak najbardziej sens.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Alantoina również pobudza procesy regeneracji tkanki skórnej, poprzez stymulację podziału komórkowego skóry, a także przyspiesza ich wzrost. Ma przy tym działania przeciwzapalne, dzięki czemu proces gojenia się rany, jest niejako zabezpieczony. Poza tym trwające procesy gojenia pod działaniem allantoiny pozostawiają, co najwyżej słabo widoczne blizny oraz rozstępy, a skóra przy tym mniej reaguje bólem. Rana jest oczyszczona, usunięte zostają tkanki, które objawiają stany martwicze, dlatego alantoina jest szczególnie używana w przypadku oparzeń. Nie zatyka porów i pozwala skórze łatwiej się pocić, natłuszczać się i swobodnie oddychać.

Ciekawą własnością alantoiny jest bez wątpienia jej zdolność do wychwytywania i magazynowania wody, dzięki czemu jest w stanie zapewnić skórze nawilżenie, co ma szczególne znaczenie podczas gojenia się rany. Gdzie można jeszcze znaleźć allantoin? Bez wątpienia jest częstym składnikiem produktów łagodzącym swędzenie skóry, jej pieczenie, a także łagodzących i zmniejszających zaczerwienienia. Alantoina łagodzi także podrażnienia powstałe po kontakcie z substancjami szkodliwymi dla naskórka jak na przykład detergenty do mycia i czyszczenia.

Z innych jej właściwości można także wspomnieć, że ta substancja wpływa korzystnie na skórę w przypadku łuszczycy, łupieżu, a także zmian skórnych w zgięciach łokci i kolan oraz zmian powstałych na skutek przebycia trądziku.

Alantoina w kosmetykach

Substancja ta ma w kosmetyce bardzo szerokie zastosowanie. Często znajduje się w kremach i maściach do cery trądzikowej, a także stosuje się ją do skóry suchej i wrażliwej. Osoby łatwo popadające w objawy różnych alergii, nie powinny się obawiać produktów zawierających alantoinę, gdyż ona nie uczula i nie stwierdzono, że może wywołać takie reakcje.

Alantoina bardzo często znajduje się również w kosmetykach dla dzieci i niemowląt, a zwłaszcza w kremach przeciwko odparzeniom, które dodatkowo wzmacniają i tak cienką warstwę nawilżającą skórę malucha.

Jako że alantoina znacznie łagodzi skutki opalania się, jakimi często są oparzenia, znajduje zastosowanie w produktach takich, jak kremy do opalania, które można stosować przed opalaniem i po.

Oprócz tego substancja ta jest szeroko stosowana jako składnik pudrów, pomadek czy dezodorantów, jak również kosmetyków do ochrony intymnej, a to ze względu na jej delikatność i własności leczące podrażnienia.

Produkty, jakie zawierają tę substancję to, jak wcześniej zostało to wspomniane, przede wszystkim kremy, maści, sera, toniki. Wiele z tych kosmetyków jest możliwe do wykonania we własnym zakresie i w domowym zaciszu. Powstaną produkty nieodbiegających właściwościami od kremów handlowych. Dla przykładu warto podać kilka, często używanych produktów i przepisy ich wykonania:

Krem na obrzęknięte stopy

Zawierający arnikę można wykonać dwufazowo, posiadając 50 g maceratu z arniki (jest to wyciąg z kwiatów arniki),12 g pszczelego wosku dla pierwszej fazy olejowej oraz mieszając 7g mocznika, 0.5 g alantoiny w proszku i 42.5 ml wody – faza wodna.

  • Żel na suche i czerwone dłonie wykonuje się, posiadając kilka składników, takich jak:
  • 15% mocznik-2.75 łyżeczki,
  • 5% witamina B3-łyżeczka,
  • 2% gliceryna-0.8 ml,
  • 5% wyciąg z aloesu-1/2 łyżeczki,
  • 0,5% alantoina-szczypta,
  • 0,2% guma ksantanowa- szczypta,
  • 72,8% woda- 36.4 ml.

Mocznik, witaminę B3, glicerynę i alantoinę należy rozpuścić w odmierzonej uprzednio ilości wody. Tak otrzymany roztwór ma nieco za wysokie Ph, dlatego trzeba go obniżyć, poprzez dodanie wyciągu z aloesu, co obniży czynnik Ph i unormuje go z Ph skóry. Dodając i rozpuszczając wszystkie składniki nowo powstałego żelu, należy dodać gumę ksantanową w niewielkich porcjach podczas mieszania. W taki sposób powstaje żel z dużą zawartością bąbelków powietrza, które po czasie niewiele dłuższym od 30 minut, same niejako znikną, pozostawiając żel przejrzystym.

Maseczka na dłonie

Sporządzona z niżej wymienionych składników, pozytywnie wpłynie na ich zdrowie i uczyni je gładkimi i pięknie wyglądającymi. A wykonuje się ją z 1 czubatej łyżeczki lanoliny, ¼ żółtka jaja kurzego i 1 płaskiej łyżeczki jakiegoś oleju, na przykład ze słodkich migdałów. Wszystkie składniki należy zmieszać razem i tak powstałą maseczkę nałożyć od razu po przygotowaniu na dłonie. Następnie należy naciągnąć na dłonie rękawiczki bawełniane i przetrzymać w taki sposób, przez jak najdłuższy okres. Najlepsze wyniki daje pozostawienie rękawiczek na całą noc. Warto powtarzać zabieg parę razy w tygodniu, dla jak najlepszych efektów.

Tonik

zawierający siarkę stosuje się najczęściej w problemach skórnych, takich jak nadmierne wydzielanie łoju, egzema skórna, trądzik czy łuszczyca. Ale można go używać też na skórę szorstką i łatwo ulegającej podrażnieniom. Przepis składa się z niewielu składników, a jego przykładową ilość 100 ml otrzymamy z:

  • 5% mocznika – 9 ml,
  • 5% D-pantenol 75% – 4 ml,
  • 1% biosiarki – 1 ml,
  • 0.5% alantoiny – szczypta,
  • 0.5% FEOG – 12-13 kropli,
  • 88% wody/hydrolatu – 88 ml.

Wszystkie składniki po prostu miesza się ze sobą i po wlaniu do butelki oraz szczelnym jej zamknięciu, można nawet przechowywać pół roku. Pamiętać trzeba tylko o tym, aby przed każdym użyciem tak powstałego toniku wstrząsnąć butelkę.

Serum nawilżająco-wygładzające

Zawiera substancje nawilżające, wyciąg z lucerny, którego zaletą jest pobudzanie organizmu do produkcji kolagenu, a przy tym hamowaniu syntezy substancji, która powoduje degradację tego białka. Zawiera również kwas hialuronowy i witaminę B3, która niszczy wolne rodniki. Posiadając kilka składników, możliwe staje się stworzenie serum w warunkach domowych. Wystarczy posiadać je w niewielkiej ilości, na przykład dla porcji 25 g:

  • 20% mieszanina HA-5 ml,
  • 5% mocznik-1/2 łyżeczki,
  • 4% „retinol roślinny”-1 ml,
  • 3% sorbitol-0.75 ml,
  • 3% witamina B3-1/4 łyżeczki,
  • 3% pantenol-0.6 ml,
  • 0.5% alantoina-szczypta,
  • 61.5% woda-15.4 ml.

Mocznik należy rozpuścić wraz z alantoiną i witaminą B3 w wodzie o odmierzonej ilości. W razie trudności z rozpuszczaniem się alantoiny można skorzystać z łaźni wodnej nawet lekko podgrzać i dodać resztę składników, aby ostatecznie wszystko wymieszać. Tak powstałe serum posiada pH około 6.5, aby je obniżyć do wartości 5.5, czyli takiej, w jakiej skóra czuje się najlepiej, należy dodać odrobinę kwasu mlekowego w ilości jednej kropli. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników należy serum trzymać w butelce i schładzać w lodówce do maksymalnie 2 tygodni.

Alantoina działanie – podsumowanie informacji

Na podstawie informacji zawartych w tym artykule można śmiało powiedzieć, że alantoina ma wszechstronne zastosowanie i kompleksowe działanie na skórę. Jako pochodna kwasu moczowego jest nietoksyczna i nie powodując odczynów alergicznych. Nadaje się bardzo dobrze do stosowania zewnętrznego, zmniejszając podrażnienia i wręcz nawilżając skórę. Przy tym wykazuje takie działanie jak regeneracja tkanek skórnych, działanie przeciwzapalne i ściągające, zmiękcza naskórek oraz pobudza podziały komórkowe, dzięki czemu następuje szybszy przyrost tkanki.

Można powiedzieć, że alantoina niejako wpływa na odmłodzenie skóry i zmniejszenia skutków upływu czasu. Są jednak pewne przeciwwskazania do jej używania. Do takich należy bez wątpienia występowanie sączących się zmian na skórze, źle gojących się ran i nadwrażliwość na używanie allantoiny, którymi mogą być podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a nawet skóry.

Alantoina nie wykazuje działania pro alergicznego, jednakże nie istnieje tego stuprocentowa pewność. Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się człowiek wykazujący złe reakcje na tę substancją. Stosując ją miejscowo, nie jest możliwe jej przedawkowanie, a także nie ma żadnych informacji o jej interakcji z lekami stosowanymi miejscowo na skórę.

Pamiętać należy jednak, że wszystkie te porady nie zastąpią profesjonalnej konsultacji z lekarzem dermatologiem, a nawet w razie potrzeby, także z lekarzem pierwszego kontaktu. Nie należy bazować wyłącznie na nich, ale także wziąć pod uwagę informacje z innych, ale wiarygodnych źródeł.

Podobne artykuły