Przejdź do głównej zawartości

Beauty Salon Matrioshka

Obrońców Wybrzeża 8b, 80-398 Gdańsk

Dopełnienie paznokci + hybryda

Rodzaje korekt paznokci żelowych

Naturalna płytka paznokciowa rośnie w sposób ciągły, dlatego żadna metoda stylizacji paznokci nie da długotrwałych efektów. Masę pokrywającą paznokcie należy systematycznie odświeżać i uzupełniać, w przeciwnym razie utracą wszelkie walory estetyczne, a przede wszystkim będą stanowiły potencjalne zagrożenie urazami. Odstępy między kolejnymi wizytami w gabinecie determinuje kilka czynników, między innymi nawyki oraz charakter pracy klientki, a także proporcje pomiędzy długością sztucznego paznokcia a naturalnej płytki. Ogromne znaczenie ma również sposób ich wykonania oraz indywidualne cechy, głównie struktura i stopień wilgotności paznokci. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje uzupełnień paznokci żelowych:

  1. Korekta mała - jest zabiegiem przeprowadzanym po około dwóch tygodniach od początkowej stylizacji. W związku z tym, że odrost paznokci jest minimalny, linia stresu nadal prawidłowo spełnia swoją powinność, a ogólny stan paznokci zadowala. Korekta jest krótkim, kosmetycznym zabiegiem. Ma ona na celu przede wszystkim odświeżenie paznokci, najczęściej jej powodem są szczególne okazje wymagające perfekcyjnej stylizacji paznokci. Jest to także doskonały moment na usunięcie drobnych uszkodzeń masy żelowej. Polega na delikatnym opiłowaniu strategicznych miejsc - a więc granicy łączącej żel z naturalną płytką paznokcia oraz wyrównanie wolnego brzegu. Przede wszystkim ideą jest tutaj odpowiednie zmatowienie paznokci aby można było zaaplikować świeżą warstwę żelu, bez konieczności odbudowy paznokci. Jeśli nie zachodzi potrzeba reperowania uszkodzeń masy, nie należy opiłowywać paznokci zbyt intensywnie, gdyż stracą one odpowiednią formę, oraz znacznie wydłużą czas wykonywanej korekty.
  2. Uzupełnienie - zabieg ten jest konieczny do przeprowadzenia po około 4 tygodniach od początkowej stylizacji. Choć zdarza się, że ze względu na kiepską jakość wykonania lub rodzaj paznokci (ich naturalną wzmożoną wilgotność), należy go wykonać już wcześniej. Uzupełnienie ma na celu zniwelowanie powstałego odrostu, skrócenie paznokci oraz nadanie im odpowiedniego kształtu. Spiłowaniu ulega w tym wypadku około 70 % warstwy żelu. Aby było to możliwe, stylistka zastosuje gruboziarnisty pilnik lub frezarkę, która nie tylko ułatwia pracę, znacznie skracając jej czas ale także jest powoduje, że wykonana jest bardziej precyzyjnie. Po usunięciu warstwy żelu i skróceniu paznokci, należy odsunąć skórki oraz przygotować paznokcie do kolejnych zabiegów, jak miało to miejsce w chwili pierwotnego zakładania paznokci żelowych. Należy zaaplikować primer, a tuż po jego dokładnym wyschnięciu, pierwszą warstwę żelu. Następnym etapem jest nałożenie masy modelującej, oraz nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu i nabłyszczenie. Po skończonym zabiegu, stylistka w okolice skórek paznokci zazwyczaj nakłada pielęgnującą oliwkę oraz serum przeznaczone do skóry rąk.
  3. Odnowa - zabieg jest wykonywany po około 6 tygodniach od założenia paznokci żelowych. Jest bardzo zbliżony do uzupełnienia opisanego powyżej, jednak zdjęciu podlega około 90 % masy żelowej, co sprawia, że paznokcie zostają wykonywane praktycznie od podstaw. W związku z tym, że niemal całość masy żelowej należy usunąć, zabieg jest najbardziej czasochłonnym spośród wszystkich stylizacji. Po usunięciu żelu, pozostaje szkielet tworzący wcześniejszą konstrukcję paznokci. Najlepiej jest więc skrócić paznokcie zanim zostanie usunięta warstwa żelu, ze względu na duże prawdopodobieństwo połamania cienkiej warstwy pierwotnej. Po oczyszczeniu paznokci z pyłu oraz odtłuszczeniu ich, należy zgodnie ze schematem: odsunąć skórki, a miejsce, w którym to nastąpiło delikatnie zmatowić za pomocą specjalnego matującego bloka, a następnie nałożyć primer, warstwę podkładową, modelującą, a po otrzymaniu pożądanego kształtu – nabłyszczającą. Bardzo często, po kilku korektach, paznokcie żelowe nie posiadają w podstawie przedłużenia, na którym opierał się zabieg pierwotny. Z czasem zostaje on usunięty, a utwardzenie żelem ma miejsce na naturalnej płytce paznokciowej klientki. Warto pamiętać, że prezencja zewnętrzna paznokci żelowych, nie powinna być pretekstem, by nie dbać o nie od wewnątrz, gdzie zazwyczaj gromadzi się brud. O ile zbyt intensywna ingerencja nie jest wskazana, ze względu na możliwość rozwarstwienia naturalnego paznokcia od żelu, czyszczenie ich za pomocą szczoteczki, czy w razie potrzeby drewnianego patyczka jest już niezbędna. Każda wizyta, mająca na celu wykonanie zabiegu stylizacji, tym bardziej z użyciem masy żelowej, powinna zostać wzbogacona o manicure. Szczególny nacisk, z oczywistych przyczyn kładzie się na okolice skórek, które są w metodzie żelowej dość strategicznym miejscem. Ich odsunięcie jest absolutnie niezbędne ze względu na wytrzymałość i estetykę zabiegu. W niektórych przypadkach zdarza się, że klientka posiada naturalnie, bardzo wrażliwe skórki, które trudno jest opracować ze względu na łatwość pojawiającego się krwawienia. Należy zabieg wykonywać bardzo delikatnie, zachowując wszelkie zasady higieny. Do stylistycznych grzechów natomiast należą zranienia skórek poprzez nieumiejętne ich usunięcie, czy wskutek nieostrożnego piłowania. Nawet jeśli stylistce nie przytrafiła się tego typu wpadka, skórki po zabiegu, wymagają natłuszczenia i ukojenia za pomocą odpowiedniej oliwki. Dotyczy to poniekąd całych dłoni, które narażone zostały na silne działanie przesuszonego, nasyconego pyłem powietrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla pań o wyjątkowo suchej i wrażliwej skórze dłoni jest zabieg parafinowy, który doskonale odżywi i zregeneruje skórę. Pod parafinę często aplikuje się bogate w składzie serum lub maskę, których działanie pod wpływem parafinowego ciepła zostaje silnie zintensyfikowane, a skóra wygładzona.

Zabiegi uzupełniania są wpisane w charakterystykę paznokci żelowych, niezależnie od typu przedłużenia czy też rodzaju zastosowanego materiału. Należy liczyć się z ich koniecznością decydując się na tę alternatywę stylizacyjną.